ساز کوزه

ساز کوزه چیست؟ تفاوت سازهای مختلف کوزه دویک را بدانیم

ساز کوزه

ساز کوزه

کوزه دویک یکی از برند های معروف ساز کوزه است. اما ساز کوزه چیست؟ کوزه یکی از سازهای کوبه ای ساده و باحال است که جوانان زیادی به آن علاقه مندند و در بسیاری از ترانه ها و آثار موسیقی شاد و تلفیقی مورد استفاده قرارگرفته است. یادگیری کوزه بسیار راحت است و با اندکی آشنایی با ریتم و ساختار این ساز هرکسی می‌تواند نوازنده‌ ساز کوزه باشد.

 

صدای ساز

کوزه‌ عموماً دارای حفره‌ صدا است که با فشرده شدن و خروج هوا توسط کف دست تولید صدا انجام می‌شود. اصطلاحا به این عمل هلمتز رزونانس گفته می شود. هلمتز رزونانس به کلیه سازهایی اطلاق می شود که صدای آن ها از طریق حفره صدای تعبیه شده در آن ایجاد می شود. مثلا گودو یا Gudu که نوعی هنگ درام دو حفره است نمونه دیگری از هلمتز رزونانس است. کیفیت صدای تولیدشده‌ در سازهای هلمتز روزونانسی وابسته به کیفیت ساخت ساز و ضخامت بدنه در نقاط مختلف آن است.

ساز کوزه دویک مدل UDM1 بزرگ

ساز کوزه دویک مدل UDM1 بزرگ

شرکت دویک

سازندگانی در سال‌های اخیر در کشور عزیزمان ایران به تولید و عرضه سازهای کوبه ای روی آورده اند. یکی ازبهترین و  موفق‌ترین سازنده‌ها شرکت «دویک» بوده است که سعی در ساخت و عرضه سازهای باکیفیت کوبه ای منجمله کوزه و نیز داربوکا را داشته است. در این میان کوزه‌ های دویک با طراحی زیبا و رنگ جالب توجه و تنوع بالا ، جایگاه ویژه ای در میان نوازندگان ساز های کوبه ای دارد. این کوزه ها کاملا با رعایت اصول ساخت ساز تولید شده است و با وجود طراحی زیبای خود و رزونانس صدای عالی لحظات شادی را برای نوازنده رقم می زند.

 

انواع کوزه دویک

دویک کوزه‌ هایی با اندازه و کوک‌های مختلفی ساخته که می‌تواند به‌خوبی پاسخگوی نیاز نوازنده باشد. کیفیت  بالا و قیمت مناسب و رقابتی در مقایسه با نمونه‌های خارجی یکی از مزایای اصلی این نوع کوزه است. کوزه‌های دویک در مدل‌های UDS1 کوچک،UDM1 متوسط ،UDM2 متوسط ، UDL1 بزرگ ، UDL2 بزرگ و نوع خوابیده مدل UTAR از جنس سرامیک ساخته و عرضه می شود.(برای انتقال به صفحه خرید بر روی نام هریک از مدلها کلیک نمایید)

شما می‌توانید نسبت به نیاز خود، سایز کوزه دلخواه خود را انتخاب و از نواختن آن لذت ببرید. این کوزه‌ها قابلیت تولید صداهای متنوع با مانایی  Sustain  مختلفی را دارند که می‌تواند هر نوازنده‌ای را به وجد بیاورد. نوع UTAR از لحاظ ظاهر و جنس صدا اندکی متفاوت است. عرض کمی دارد و به‌صورت خوابیده روی پایه یا لاستیک گردی که برای قرار گرفتن در زیر ساز تعبیه‌شده است عرضه می‌شود.

کوزه دویک

کوزه دویک مدل UDS1

 

لوازم جانبی ساز

تمام سازهای کوزه ساخت دویک همراه با کیف حمل آن است که بصورت رایگان در اختیار شما قرار میگیرد. این کیف با استفاده از یک بند دوشی امکان حمل برای کاربر را به وجود می‌آورد. روی این کیف یک زیپ بزرگ و سرتاسری برای گذاشتن و برداشتن کوزه موجود است. در کنار این کیف پایه لاستیکی جهت قراردادن ساز کوزه بر روی آن هنگام نواختن نیز عرضه می شود.

 

فیلم و نمونه صدای مدلهای مختلف کوزه

در حال بارگذاری پخش کننده...

در حال بارگذاری پخش کننده...

در حال بارگذاری پخش کننده...

در حال بارگذاری پخش کننده...

در حال بارگذاری پخش کننده...

در حال بارگذاری پخش کننده...

 

نظر کارشناسی در مورد کوزه دویک

در مطلب زیر نظر کارشناسی یکی از نوازندگان کوزه دویک ، آقای پاشا صوفی را که برای وبسایت ملودینگ ارسال شده است میخوانیم. پاشا نوازندگی سازهای کوبه ای را از کودکی آغاز کرده است و علیرغم اینکه ساز تخصصی خود کاخن است اما  در حال حاضر در نواختن سازهای درامز، هنگ درام و کوزه تبحر دارد. این نوشته بدون دخل و تصرف بازنشر می شود.

پاشا صوفی: ” کوزه های سرامیکی دویک از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند. جنس صدای این کوزه ها خاص و منحصر به خود می باشد. تقریبا مدل های تولید شده دویک جوابگوی هر سلیقه ای از نوازندگی ساز کوزه است. ساز کوزه ساخت دویک را میتوان به سه گروه دسته بندی کرد: کوزه های سرامیکی کوک روی نت، کوزه های سرامیکی با نت نا معین و کوزه های سفالی.

کوزه دویک سرامیکی کوک روی نت

کوزه های این مدل حفره صدا را روی بدنه دارند که برای ایجاد صدای بیس ساخته می شود. مهم ترین نکته این مدل ها این است که آن ها طوری ساخته شده اند که به هر جای آنها ضربه بزنید فقط یک نت واحد و دقیق را میشنوید. این کوزه ها در سه مدل UDS1 ، UDM2 و UDL2 به صورت پیش ساخته وجود دارند. نکته دیگر این است که کوزه مدل UDL2 دارای یک صفحه نازک و کاملا صاف در زیر است که یک قابلیت صدایی اضافه تر ارائه می دهد. حتی میتوان در این مدل آب ریخت و صدای بسیار جذاب و یکتایی تواید کرد.

ساز کوزه

ساز کوزه UTAR

ساز کوزه دویک سرامیکی بدون کوک معین

این مدل ساز کوزه هم دارای حفره صدا یا بیس هستند و تفاوت اصلی آنها این است که روی نت نیستند؛ مثلا اگر روی گردن ساز ضربه بزنید صدای زیرتری تا بدنه ساز تولید می شود. کوزه های این دسته شامل مدل های  UDL1 ، UDM1 ، UTAR  است. کوزه UDL1 هم مانند UDL2  ، دارای زیر صاف است.

ساز کوزه سفالی

این کوزه ها با دیزاین و شیوه ساخت سنتی ساخته شده اند و در دو مدل با حفره صدای بیس و بدون حفره صدای بیس وجود دارند. از مدل هایی که قبلا ذکر شد حجم صدایی کمتری دارند و به نوع سنتی کوزه در ایران، جَهله شبیه اند.

نتیجه گیری نهایی و پیشنهاد به خریداران

کوزه های نوع اول بیشتر مناسب افرادی اند که قصد خرید چند کوزه و استفاده آنها به عنوان یک ساز واحد را دارند. کوزه های نوع دوم بیشتر مناسب استفاده در کنسرت، همنوازی کردن و ضبط استودیویی اند. کوزه های نوع سوم به علت حجم صدای کمتر برای همنوازی زنده و بدون میکروفون خیلی ایده آل نیستند اما به دلیل داستن جنس صدای یکتا در کنسرت ها و ضبط استودیویی بسیار مناسبند.”

شما می توانید ساز کوزه ساخت دویک و تمام مدل های آن را از وب سایت ملودینگ تهیه نمایید. ما محصولات ساخت دویک را دقیقا به قیمت خود سازنده به شما تحویل میدهیم. در ضمن برای آموزش نیز به شما یوتیوب را پیشنهاد میدهیم. شما می توانید انواع آموزش ها براحتی یاد بگیرید.

ساز کوزه ساخت دویک – مدل UDL1 اندازه بزرگ

2,650,000 تومان

شرکت دویک (Doyek) به عنوان اولین تولید کننده کوزه در ایران است که سازهای کوزه با کیفیت را تولید مینماید. مدل سازی که مشاهده می فرمایید اندازه بزرگ بوده و ساخت دویک است. تفاوت این مدل با اندازه متوسط قطر بیشتر و جنس صدای آن است. برای دیدن محصولات دیگر ، قسمت ویترین سازها را مشاهده نمایید.

شما می توانید محصولات این شرکت را به قیمت سازنده از وبسایت ملودینگ دریافت نمایید.

ساز کوزه ساخت دویک – مدل UDL2 اندازه بزرگ

2,500,000 تومان

شرکت دویک (Doyek) به عنوان اولین تولید کننده کوزه در ایران است که سازهای کوزه با کیفیت را تولید مینماید. مدل سازی که مشاهده می فرمایید اندازه بزرگ بوده و ساخت دویک است. برای دیدن محصولات دیگر ، قسمت ویترین سازها را مشاهده نمایید.

ساز کوزه ساخت دویک – مدل UDM1 اندازه متوسط

2,450,000 تومان

شرکت دویک (Doyek) به عنوان اولین تولید کننده کوزه در ایران است که سازهای کوزه با کیفیت را تولید مینماید. مدل سازی که مشاهده می فرمایید اندازه متوسط بوده و ساخت دویک است. تفاوت این مدل با اندازه متوسط دیگر با کد UDM2  در شکل ظاهری و جنس صدای آن است. برای دیدن محصولات دیگر ، قسمت ویترین سازها را مشاهده نمایید.

شما می توانید محصولات این شرکت را به قیمت سازنده از وبسایت ملودینگ دریافت نمایید.

ساز کوزه ساخت دویک – مدل UDM2 اندازه متوسط

2,200,000 تومان

شرکت دویک (Doyek) به عنوان اولین تولید کننده کوزه در ایران است که سازهای کوزه با کیفیت را تولید مینماید. مدل سازی که مشاهده می فرمایید اندازه متوسط بوده و ساخت دویک است. برای دیدن محصولات دیگر ، قسمت ویترین سازها را مشاهده نمایید.

شما می توانید محصولات این شرکت را به قیمت سازنده از وبسایت ملودینگ دریافت نمایید.

ساز کوزه ساخت دویک – مدل UT1 (Utar) خوابیده

2,900,000 تومان

شرکت دویک (Doyek) به عنوان اولین تولید کننده کوزه در ایران است که سازهای کوزه با کیفیت را تولید مینماید. مدل سازی که مشاهده می فرمایید خوابیده بوده و ساخت دویک است. تفاوت این مدل با مدل های دیگر شکل ظاهری و جنس صدای آن است. برای دیدن محصولات دیگر ، قسمت ویترین سازها را مشاهده نمایید.

ساز کوزه ساخت دویک – مدل کوچک USD1

1,900,000 تومان

شرکت دویک (Doyek) به عنوان اولین تولید کننده کوزه در ایران است که سازهای کوزه با کیفیت را تولید مینماید. مدل سازی که مشاهده می فرمایید کوچکترین ساز ساخت دویک است. برای دیدن محصولات دیگر ، قسمت ویترین سازها را مشاهده نمایید.

شما می توانید محصولات این شرکت را به قیمت سازنده از وبسایت ملودینگ دریافت نمایید.

بازگشت به لیست

4 نظر در “ساز کوزه چیست؟ تفاوت سازهای مختلف کوزه دویک را بدانیم

 1. نیما گفت:

  واقعا از اینکه نمونه صداهای انواع کوزه های دویک را در وبلاگ فروشگاه تان گذاشته آید از شما تشکر میکنم. موفق باشید.

 2. سجاد علیمردانی گفت:

  شما کوزه سفالی ندارید. پیشنهاد میکنم کوزه سفالی هم بیارید .

 3. محسن گفت:

  کوزه رو دوست دارم چون صدای خوبی داره و ریتم نوازی خوبی داره. میخرم یه روز

 4. نیلوفر گفت:

  چه ساز جالبی هست این. من تا به حال ندیده بودم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Enter Captcha Here : *

Reload Image