آموزش هنگ درام

هنگ درام خود را چگونه از زنگ زدگی محافظت کنم؟

زنگ زدگی هنگ درام

مراقبت هنگ درام از زنگ زدگی

زنگ زدگی هنگ درام یا تانگ درام کابوسی که میتواند شیرینی داشتن آن را تلخ نماید. هنگ درام ساز بسیار گران بهایی است که از فولاد خام ، فولاد نیتراید یا استیل ساخته می شود. دارندگان هنگ درام بعضا با من تماس میگیرند و در مورد زنگ زدگی و نحوه از بین بردن آن سوال می پرسند. قصد من از نوشتن این مطلب اشاره به نحوه نگهداری و محافظت هنگ درام و تانگ درام در مقابل زنگ زدگی است.

زنگ زدگی ترکیب اکسیژن با آهن است که منجر به تغییر حالت فولاد می شود. این ترکیب با وجود رطوبت سرعت بسیار بیشتری به خود گرفته و تدریجا آهن را از بین می برد. متاسفانه خیلی از کاربران خطر زنگ زدگی را جدی نمی گیرند و به دلیل عدم آشنایی با نحوه نگهداری هنگ درام یا تانگ درام موارد عدیده ای از زنگ زدگی گزارش می شود.

 

چه کنیم هنگ درام ما زنگ نزند؟

کشور ایران ، کشوری گرم و خشک است اما در شمال و جنوب کشور که هوا رطوبی است امکان زنگ زدگی ساز بسیار زیاد است. یکی از ابتدایی ترین موارد جهت جلوگیری از زنگ زدگی انتخاب نوع جنس و متریال هنگ درام است که قبلا به تفصیل در مورد آن مطلب نوشتیم. (جهت خواندن این مطلب، اینجا را کلیک نمایید ). جنس هنگ درام می تواند فولاد خام ، فولاد نیتراید یا استیل ضد زنگ باشد. در میان این سه متریال ، استیل ضد زنگ بیشترین و فولاد خام کمترین مقاومت را در برابر اکسیداسیون دارد.

انتخاب نوع  متریال بستگی به سلیقه هنرجو و هنرمند داشته و بسیاری از افراد نیتراید را ترجیح میدهند. درست است که نیتراید نیتروژنه شده است و مقاومت بیشتری در مقابل اکسیداسیون دارد اما برای نگهداری آن نیز باید دقت لازم را بعمل آورد.

هنگ درام لوناپن آلمان با لاک یوروشی برای حفاظت بیشتر و زیبایی درخور

هنگ درام لوناپن آلمان با لاک یوروشی برای حفاظت بیشتر و زیبایی درخور

 

برای جلوگیری از زنگ زدگی ، چرا هنگ درام را رنگ نمی زنند؟

رنگ به دلیل پوششی که دارد منجر به از بین رفتن صدای زیبای هنگ درام شده و تیونینگ آنرا با اختلال مواجه میکند. رنگ هنگ درام که بیشتر بنفش ، مشکی یا گاها به سمت سرخابی تیره یا طلایی است کوره ای بود و رنگ پاشی صورت نمی پذیرد.

البته در میان سازندگان لوناپن آلمان با استفاده از تکنیک های منحصر به فرد خود ، از لاکی ژاپنی به نام یوروشی استفاده میکند که هم ظاهر ساز را بسیار زیبا جلوه گر می کند و هم  باعث حفاظت بیشتر ساز می گردد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد این ساز اینجا را کلیک نمایید.

 

بهترین راه برای جلوگیری از زنگ زدگی هنگ درام

بهترین راه برای جلوگیری از زنگ زدگی چرب نمودن ساز بصورت دوره ای است. برای چرب نمودن هنگ درام شما نمی توانید از هر روغنی استفاده نمایید. هر سازنده ای روغن مخصوص خود را برای استفاده توصیه می کنند. اما شما که از سازنده دور هستید و دسترسی به روغن توصیه شده او را ندارید به عنوان جایگزین باید چه کنید؟

با سازنده خود تماس بگیرید و روغن جایگزین را از وی بپرسید تا در صورت استفاده از هر روغن دیگری مورد قبول او بوده و با عث لطمه به تعهدات گارانتی ساز نگردد.

مراقبت از هنگ درام

مراقبت از هنگ درام

 

 

چه روغنی برای جلوگیری از زنگ زدگی هنگ درام باید بزنم؟

روغن مورد استفاده برای جلوگیری از زنگ زدگی هنگ درام باید خصوصیات زیر را داشته باشد:

 • روغن نباید خورنده باشد. سعی کنید از روغن های شیمیایی استفاده ننمایید. ممکن است موجب آسیب به جنس هنگ درام شما شود.
 • روغن باید بر پایه گیاهی باشد. سعی کنید روغنی را انتخاب نمایید که به پوست دست شما نیز آسیبی نرساند.
 • بعضی از روغن ها حتی اگر گیاهی هم باشد روی رنگ هنگ درام شما تاثیر گذاشته و رنگ آن را تغییر میدهند! به عنوان مثال کمی تیره تر میکنند یا هاله ای از رنگ ها را به وجود می آورند!
 • روغن نباید حالت چسبنده داشته باشد.
 • روغن نباید روی ساز شما خط و خش بیاندازد.

در بین همه روغن های موجود در بازار روغن فینیکس ، در بین سازندگان و دارندگان هنگ درام محبوبیت بسیار بالایی برای جلوگیری از زنگ زدگی دارد. این روغن چهارده دلار قیمت دارد که علاوه بر آنتی باکتریال بودن آن ، بر پایه مواد گیاهی ساخته شده و بوی خوبی هم دارد. سازندگانی هم هستند که روغن بالیستول یا فراگ لوب را را پیشنهاد میدهند ( به دلیل عدم شناخت ما این دو روغن را پیشنهاد نمیدهیم ).

اما در کشور ما در نبود روغن فینیکس ، گران بودن آن راه جایگزین یک روغن ارزان و در دسترس است. بر اساس مطالعه و تجربه انجام شده،  Shellopan , Singing Steel, Atlas Pan , Tzevaot Hanpan روغن نارگیل را به عنوان جایگزین مناسبی برای جلوگیری از زنگ زدگی هنگ درام پیشنهاد میدهند.  روغن نارگیل علاوه بر گیاهی بودن ، بوی خوبی هم دارد. شما میتوانید این روغن را چند وقت یکبار استفاده نمایید.

مشاهده گردیده است که هنرجویان و دارندگان از روغن زیتون ، روغن آفتاب گردان یا واکس های نگهدارنده شیمیایی برای جلوگیری از زنگ زدگی استفاده می کنند که ما به دلیل مطمئن نبودن پیشنهاد نمی کنیم.

پارچه هنگ درام

پارچه هنگ درام

 

نحوه استفاده و چرب نمودن هنگ درام یا تانگ درام

در ابتدا لازم است هنگ درام یا تانگ درام  خود را ، با استفاده از الکل سفید تمیز کرده و با پارچه تمیز از جنس میکرو فایبر سطح کل ساز را تمیز نمایید. سپس چند قطره روغن را به سطح بیرونی و درونی هنگ درام بریزید. آرام کل سطح را چرب نمایید. بگذارید ساعتی هنگ درام شما با همین وضعیت بماند.

سپس سطح بیرونی و درونی ساز را با دستمال تمیز نمایید. لازم به ذکر است که سطح هنگ درام یا تانگ درام نباید حالت خیس شدگی داشته باشد زیرا می تواند در صدای هنگ درام تاثیر منفی بگذارد یا گرد و غبار جذب نماید. بلکه باید طوری تمیز نمایید که  ساز فقط درخشندگی داشته باشد.

نکات مهم در چرب کردن ساز: سعی کنید روغن را به داخل ساز نزنید. هم میتواند باعث باز شدن چسب ساز شود و هم ممکن است شما در هنگام تمیز کردن به نت ها از سمت داخل که حساس تر هستند فشار بیاورید و باعث دی تیون شدن ساز شوید. مساله دوم اینکه روغن را بیش از حد نزنید زیرا به مرور زمان باعث از بین رفتن ساستین یا خفه شدن ساز می شود.

در حال بارگذاری پخش کننده...

 

از چه نوع پارچه ای برای تمیز کردن هنگ درام باید استفاده کنم؟

همیشه سعی کنید از پارچه ای از جنس میکروفایبر جهت تمیز کردن سطح هنگ درام یا تانگ درام استفاده نمایید. سعی کنید از پارچه ای اسفاده کنید که اثری از الیاف باقی نماند و خط و خش روی ساز نیندازد. به عنوان مثال دستمال کاغذی گزینه مناسبی برای اینکار نیست.

تمیز کردن هنگ درام

تمیز کردن هنگ درام

 

برای جلوگیری از زنگ زدگی هنگ درام ، چند وقت یکبار باید روغن بزنم؟

استفاده از روغن بستگی به شرایط آب و هوایی و متریال ساز شما دارد و اینکه چقدر از آن را مینوازید. معمولاً در هوای ایران هر بیست روز یکبار می توانید اینکار را انجام دهید. اما اگر واقعا در محیط های مرطوب زندگی میکنید باید هر هفته هنگ درام یا تانگ درام خود را چرب نمایید.

 

من که در محل مرطوبی زندگی نمیکنم چرا باید هنگ درام خود را روغن بزنم؟

دستان شما خورنده هستند!!! موقع نواختن دستان شما عرق کرده و بر روی ساز می نشیند . نمک موجود خورنده است و در دراز مدت می تواند به ساز شما آسیب برساند. علاوه بر آن شما در محیطی هستید که بخارات آب ناشی از پخت و پز هم در آنجا هست . پس نادیده نگیرید.

 

اگر ساز من زنگ زد چگونه می توانم زنگ زدگی هنگ درام یا تانگ درام را از بین ببرم؟

احتیاط: توصیه اکید ما این است که زنگ زدگی در هر سطحی را از طریق سازنده خود پیگیری نمایید اما ما این مطالب را جهت افزایش آگاهی ارائه میدهیم. انجام هرگونه تعمیر هرچند جزئی امکان تغییر رنگ یا حتی از بین بردن تیون ساز شما را دارد.

زنگ زدگی برای فولاد مثل سلول های سرطانی است . زنگ زدگی در هر سطحی که باشد برای جلوگیری از گسترش آن ، باید کاملا از بین برود. اگر اثر کوچکی از آن باقی بماند میتواند ادامه پیدا کرده و بزرگتر شود.

 

الف) زنگ زدگی هنگ درام در حد خال و سطحی

اگر زنگ زندگی بسیار ناچیز باشد می توانید از معجزه روغن نارگیل استفاده نمایید ( منبع: Shellopan ) . از روغن نارگیل اندکی روی قسمت زنگ زده بزنید و سپس آنرا بعد از مدتی با دستمال تمیز نمایید.

ب) زنگ زدگی هنگ درام کمی بیشتر از خال

اگر زنگ زدگی کمی بیشتر از اندازه خال باشد باید از الکل و سمباده بسیار نرم یا اسکاچ 7448 بسیار نرم استفاده نمایید. اسکاچ را کمی با الکل خیس نموده و اثر زنگ زدگی را به آرامی پاک نمایید. ( منبع : Atlas handpan )

ج) زنگ زدگی متوسط و اندکی عمیق

اگر زنگ زدگی در حدی باشد که احساس میکنید اگر دست بکار نشوید ممکن است زنگ زدگی  به تنه ساز نفوذ کند می توان جهت از بین بردن از محلول های ضد زنگ مثل WD40 و سمباده نرم استفاده کرد. اینکار نیاز به مهارت زیادی دارد تا موجب آسیب به رنگ و  تیون هنگ درام نشود. ( منبع : Atlas handpan )

د) زنگ زدگی عمیق و گسترده

اگر زنگ زدگی در حدی باشد که احساس می کنید هم گسترده بوده و هم به تنه ساز نفوذ کرده است در اینصورت باید ساز خود را به کارگاه ارسال نمایید تا دوباره پوسته ها از هم جدا شده و زنگ زدگی از بین رفته و عمل تیون دوباره انجام شود. این عمل مستلزم هزینه بسیار بالایی است.

 

توصیه هایی برای جلوگیری از زنگ زدگی هنگ درام و تانگ درام

1) اگر از آن دسته از افرادی هستید که در داخل آب یا کنار دریا برای فالوور های خودتان می خواهید لایو بگذارید یا اثری ضبط نمایید ، اکیدا” توصیه میکنیم اینکار را نکنید. شن و ماسه دریا و نمک آن بسیار خورنده است.

2) یادمان باشد که وقتی ساز را به مدت طولانی نمی نوازیم نباید در هاردکیس نگهداری کنیم. داخل کیس ناخودآگاه رطوبتی ایجاد می شود که در بلند مدت می تواند منجر به زنگ زدگی هنگ درام شما شده و سلامت ساز شما آسیب برساند.

3) از گذاشتن ساز در انبارها و زیر زمین های مرطوب خودداری کنید.

4) در داخل هارکیس خود از رطوبت گیر استفاده کنید.

مراقبت از هنگ درام

مراقبت از هنگ درام

 

رسالت ملودینگ آگاهی علاقه مندان

اگر از خواندن این مطلب استفاده کرده یا لذت بردید خوشحال می شویم نظر خود را در پایین صفحه به ما بگویید. رسالت ما افزایش آگاهی دارندگان ، هنرجویان و علاقه مندان سازهای کوبه ای است. زنگ زدگی هنگ درام یا تانگ درام خود را جدی بگیرید و ما را در راه اطلاع رسانی بیشتر یاری نمایید. لطفا نظرات خود را با ارتباط با ما در میان بگذارید.

بازگشت به لیست

7 نظر در “هنگ درام خود را چگونه از زنگ زدگی محافظت کنم؟

 1. مرتضی گفت:

  ممنون بابت اطلاعات مفیدی که در اختیار هنرجوها قرار میدید .من خیلی تو اینترنت نگاه میکنم که اطالاعات کسب کنم .به جرات عرض می کنم کامل ترین سایت .برای شماست

 2. هنگامه گفت:

  جالب بود

 3. یاسمن گفت:

  اطلاعات کامل وجامعی بود ممنون

 4. عیسی گفت:

  ممنون از مطلبتون، بنده با توجه که ایران نبودم و ده سال در خارج از کشور هندپن میزدم اونجا نوازنده‌های که استاد بودن یا حتی تعمیرکاران حرفه‌ای که بدون باز کردن تیون میکردند همگی مخالف روغن‌های ارایه شده توسط کمپانی بودند اونجا اکثرا لمون اوایل یا روغن لیمو رو پیشنهاد میکردند. من اینجا دو سوال دارم. ساز بنده حالت براق دارد و به شدت ظاهر اون بعد از نواختن نیاز به نظافت داره البته میشه بی‌تفاوت بود ولی اگر بخواین مدام تمیز کنیم بهش آسیب میخوره، راه حلی داره؟ سوال دوم اینکه یک ساز سفارش دادم در اسکیل رمینور که از ابتدا به نظرم تن سل اون تیون نبود ولی حتی مراجعه به کمپانی هم گفتن تیون هست. دیروز بعد از اینکه با نرم افزار تیونر دیدم به جای سل، لابمل هست با تیونر ساز کوبه‌ای هم تایید شد که نیم پرده بالاست، شرکت زیر بار نمیره، کجا میتونم تیون کنم که که باز نشه و کمترین ضربه به ساز وارد بشه؟ در امریکا تو پنج دقیقه این مشکل با کمترین هزینه انجام میشد. من یکی از سازمان رو کلا بردم رو فرکانس دیگه و سی دلار هزینش شد و پونزده دقیقه طول کشید تا به ژوست تربت حالت ممکن دربیاد.

  1. ملودینگ ملودینگ گفت:

   سازتون برند چی هست؟

 5. زهرا گفت:

  سلام خسته نباشید هنگ درام من قسمت داخلی زیر حفره ها زنگ زده ممکنه به بیرون هم نفوذ کنه؟؟ راهنمایی میکنید که چ کاری انجام بدم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Enter Captcha Here : *

Reload Image