راهنمای خرید هنگ درام

هنگ درام دست دوم و همه آنچه قبل از خرید آن باید بدانید

هنگ درام دست دوم

نکات اساسی خرید هنگ درام دست دوم چیست؟

هنگ درام دست دوم  یکی از انتخاب های افرادی است که دوست دارند این ساز خوش نوا را بدست آورند. تقریبا خرید و فروش هر کالای سرمایه ای مرسوم است. ساز و آلات موسیقی هم از این قاعده مثتثنی نیست. خرید هر کالایی دست دوم معیارهایی دارد که شما حتما قبل از خرید از آنها مطلع شوید.

مثلا برای خرید ماشین کارکرده شما کیلومتر، رنگ ، بدنه ، موتور و شاسی را چک میکنید یا در صورت عدم آگاهی کافی پیش کارشناس می برید. در مورد خرید هنگ درام دست دوم نیز مساله کامل صادق است. در این مطلب می خواهیم به معیارهای اصلی این مورد بپردازیم.

خرید هنگ درام دست دوم ، آری یا نه؟

جواب به این سوال اندکی سخت است. هنگ درام مثل سازهای دیگر مثل ویولن یا پیانو نیست که بعد از کمی کارکرد اولیه رگلاژ شده و به صدای ایده آل خود برسد. اما الزاما نمی شود قاطع به این پرسش جواب قطعی منفی و مثبت داد. شرایط خریدار و نیز جوانب کار را باید بررسی کرده و بگوییم که خرید هنگ درام دست دوم به صرفه است یا خیر. پس خرید مورد به مورد فرق داشته و هر کیسی را باید با خودش مقایسه کرد.

نکاتی که باید در خرید هنگ درام دست دوم در نظر گرفت

نکته اول ) شخصیت فروشنده

همه ما ممکن است در خرید به خود کالا بیشتر از فروشنده آن اهمیت میدهیم. اما در مورد کالای دست دوم واقعا فرق میکند. من شخصا در خرید کالای دست دوم برای این مورد اهمیت ویژه ای قائلم. شخصیت فروشنده و نحوه برخورد و رفتار وی با کالای خود برای من مهم است. برگردیم به هنگ درام. میخواهم واضح توضیح بدهم.

چند سوال در مورد خود فروشنده می تواند مهم باشد. اینکه آیا فروشنده حرفه ای است یا آماتور؟ آیا به ساز خود اهمیت میدهد یا خیر؟ دلیل فروش ساز را چه چیزی عنوان میکند؟ در مورد نحوه نگهداری از وی میتوانید بپرسید. مثلا بپرسید در هنگام سفر چگونه ساز خود را حمل میکند یا در مورد چرب کردن متوالی از او سوال نمایید. سوالاتی از این قبیل که متوجه بشوید چقدر به هنگ درام خود اهمیت داده و چگونه نگهداری کرده است. از دارنده بپرسید که با چه روغنی ساز خود را چرب می کرده است.

خرید هنگ درام دست دوم از فروشنده حرفه ای یا آماتور؟

فروشنده هنگ درام دست دوم اگر حرفه ای باشد پس عاشق ساز هنگ درام هم هست. حرفه ای ها عمدتا” دو دلیل برای فروش دارد. اول اینکه از اسکیل خسته شده و میخواهد اسکیل های دیگری را امتحان کند و دوم اینکه ممکن است ساز از تیون خارج شده باشد! بسیار کم پیش می آید که نوازنده حرفه ای به خاطر احتیاج به پول ساز خود را بفروشد. از سوی دیگر افراد آماتور ممکن است بعد از خرید فرصت نواختن نداشته و یا کلا منصرف بشوند. من خرید از افراد آماتور را ترجیح میدهم چون به نظر ساز کمتر نواخته شده است. ولی هیچ کدوم از آنها نمی تواند قطعی باشد.

نکته دوم ) خرید از اینستاگرام یا دیوار

هنگ درام دست دوم مثل هنگ درام نو نیست که بخواهید بدون بازدید از دیوار خرید نمایید. خب ، سازنده های معروفی در دنیا مثل هالو آمریکا ، اکو ساوند اسکالپچر سوییس ، سی فولک آمریکا و در کشورمان مثل کیتادرام هستند که به دلیل شناخته شدن عمدتا” نیازی به بازدید ساز قبل از خرید نیست . هنگ درام دست دوم کاملا فرق دارد. ساز دست دوم را تا از نزدیک ندیده اید خرید نکنید. فروشنده را نیز تا ملاقات نکردید خرید نکنید. دو معیار مهم در اینجا وجود دارد که باید به آنها توجه کرد. وقتی ما به فروشنده اینقدر اهمیت میدهیم دلیل آن پاسخگویی و مسئولیت پذیری وی است.

"خرید

نکته سوم) برند ساز

اینجا برندبازی مطرح نیست. وقتی میگوییم برند ساز چیست مشخصا” منظورمان حسن شهرت و کیفیت ساز است. مدت زمان گارانتی که سازنده هنگ درام به ساز می دهد. خدمات پس از فروش و پاسخگویی تولید کننده برای شما باید مهم باشد. پیشینه بسیاری از هنگ درامها مشخص است. بعضی از سازنده ها واقعا از حسن شهرت خوبی برخوردار هستند و شما میتوانید ساز آنها رو حتی دست دوم بفروشید و بخرید. بعضی از سازها ممکن است همان روزهای اول از تیون خارج شوند! ملودینگ به شما هفت روز مهلت تست میدهد. این هفت روز را جدی بگیرید.

نکته سوم) تاریخ تولید ساز

تاریخ تولید هنگ درام تاثیر بسزایی در خرید آن دارد. عموما” بهترین سازنده ها هم به نوازنده ها توصیه میکنند که هنگ درام خود را بعد از سه سال ری تیون نمایند ( چکش کاری و تنظیم فرکانس نت ها را تیون می گویند. اگر اینکار برای بار دوم ، سوم و… اتفاق بیافتد آنرا ری تیون گویند ) .

بنابراین سال تولید ساز را چک نمایید. این تاریخ تولید روی ساز ، زیر ساز یا در درون حفره گو حک یا لیبل شده است. البته الزاما هر سازی به این معنی نیست که سال دوم یا سوم ری تیون بشود. محل نگهداری ، نوع نواختن ، صاحب ساز ، جنس ساز ، سازنده ساز همه در ری تیون شدن هنگ درام تاثیر بسزایی دارند.

نکته چهارم ) بررسی کامل ظاهر هنگ درام دست دوم

این مورد یکی از اصلی ترین نکات خرید هنگ درام دست دوم است. ظاهر ساز را به دقت بررسی نمایید. خیلی ها می پرسند که هنگ درام چرا اینقدر اثر چکش را دارد. این طبیعی است و چون هنگ درام یک ساز دست ساز میباشد ، برای تیون کردن نیازمند چکش کاری است.

اما شما برای خرید هنگ درام دست دوم هرگونه خط و خش ، خراشیدگی عمیق ، فرورفتگی و غر شدگی ، رنگ پریدگی ، زنگ زدگی و جای سمباده ( احتمالا ) را بررسی نمایید. خیلی ساده بگویم . فرو رفتگی ها را جدی بگیرید. هرگونه فرورفتگی در اسکیل ساز تاثیر منفی دارد. حتی ممکن است دیگر ساز را نشود ری تیون کرد.

از سوی دیگر سازی که زنگ زده باشد ارزش خرید ندارد. کوچکترین زنگ زدگی در مدت کوتاهی به قسمت های مهم ساز شما سرایت کرده و آنرا نابود خواهد کرد. خراشیدگی های عمیق هم می تواند منجر به زنگ زدگی های بعدی شود. جای سمباده هم نشان از زنگ زدگی جزئی ساز داشته که توسط دارنده رفع شده است.

"<yoastmark

نکته پنجم) جداسازی لاستیک دور ساز (RIM)

ریم محل اتصال دو پوسته بالایی و پایینی است که توسط چسبی به هم متصل می شود. این قسمت در صدای ساز نباید تاثیر داشته باشد و برای زیبایی دور هنگ درام قرار داده می شود. قبل از جدا کردن لاستیک ، ساز را بنوازید و صدای ساز را به خاطر بسپارید . لاستیک را جدا کنید و به دقت زنگ زدگی ها را بررسی نمایید. دوباره ساز را بنوازید. نباید تغییرزیادی در صدای ساز با لاستیک و بدون لاستیک بوجود آید. این نشان از ساخت خوب ساز است.

نکته ششم)  بررسی حفره گو (Gu ) با چراغ قوه

این کار عمدتا برای تشخیص زنگ زدگی اتفاق می افتد. اگر شما خیلی حرفه ای باشید می توانید ری تیون شدن هنگ درام را از این محل  تشخیص دهید. همچنین میتوانید به نحوه نگهداری ساز توسط صاحب آن نیز پی ببرید. داخل گو باید اندکی چرب باشد که نشان دهنده اهمیت صاحب آن به ساز خود است.

حفره گو هنگ درام

حفره گو هنگ درام

 

نکته هفتم) اسکیل و ملودینگ ساز

تعریف اسکیل و ملودینگ را در اینجا می توانید ببینید. وقتی میگوییم این هنگ درام کورد است یا آمارا در حقیقت این ملودینگ ساز است. شما باید هنگ درامی بخرید که دارای رایج ترین اسکیل و ملودینگ باشد. این به شما در آموزش ، فروش ، آهنگ سازی و همنوازی کمک شایاتی خواهد کرد.

نکته هشتم ) شنیدن صدای ساز

خب رسیدیم به مهمترین قسمت چک هنگ درام دست دوم . ساز را خوب بنوازید. اگر خودتان هنوز نوازندگی را شروع نکرده اید میتوانید از تیونر استفاده کرده یا از افراد مطلع کمک بگیرید. هنگ درام ساز خوش نوایی است. اما اگر از تیون خارج شود به همان اندازه صدای نامانوسی را ایجاد میکند. توجه نمایید که صرف داشتن هنگ درام مهم نیست. یعنی شما هنگ درام میخرید و نه قابلمه. بنابراین به صدای ساز باید توجه نمایید.

ممکن است حین نواختن متوجه شوید تعدادی از نت ها اندکی از تیون خارج شده باشند. در اینصورت می توان ساز را با هزینه جهارصد یا پانصد هزار تومانی دوباره ری تیون کرد. بنابراین این بستگی به شما دارد که ساز آماده بخواهید یا ساز نیازمند ری تیون. چون مطمئنا باید قیمت ها تفاوت فاحشی داشته باشد.

نکته نهم) گارانتی وخدمات پس از فروش ساز

به مدت زمان باقی مانده از گارانتی و خدمات پس از فروش ساز دقت نمایید. بعضی از سازنده ها هنگ درام خود را تا سه سال گارانتی میکنند. بعضی ها فقط یکبار ری تیون را مبنای گارانتی قرار میدهند. هزینه ری تیون توسط سازنده را نیز بررسی نمایید.

نکته دهم) تجهزات جانبی ساز

تجهیزات جانبی ساز را ملاحظه نمایید. بهتر هنگ درام دست دوم را با هاردکیس خریداری نمایید یا حداقل سافت کیس. کیفیت و سلامت کیف ساز را نیز در موقع خرید بررسی نمایید.

نکته یازدهم ) ضمانت خود فروشنده

سعی کنید هنگ درام دست دوم را با ضمانت فروشنده تهیه نمایید. یا حداقل برای آن مدت محدودی گارانتی بگیرید. مثلا یک ماه

پیشنهاد ملودینگ برای خرید هنگ درام دست دوم

ملودینگ ساز دست دوم نمی فروشد اما سعی ما آگاه سازی بیشتر علاقه مندان ، مشتریان و هنرجویان در این راه است. ملودینگ نکات لازم در این مورد را در اختیار شما قرار می دهد. من به شخصه علاقه مند به خرید هنگ درام دست دوم نیستم  و از کسانی هم که از من می پرسند خرید آن را زیاد پیشنهاد نمی کنم. اگر زیاد از این ساز سر در نمی آورید پیشنهاد میکنم نو بخرید و خودتان را از دردسر هنگ درام دست دوم برهانید.

[/vc_column_text]

[/vc_column][/vc_row]
محصولات ملودینگ

ما ساز دست دوم نمی فروشیم اما محصولات نو و با کیفیت چرا

هنگ درام (13)

تانگ درام (14)

کاخن (12)

کوزه (6)

بازگشت به لیست

5 نظر در “هنگ درام دست دوم و همه آنچه قبل از خرید آن باید بدانید

 1. محمد گفت:

  واقعا ممنون. کاش اینم می نوشتید که روش شناخت هنگ درام دست دوم با نو چی هست. مثلا کسی بخواد هنگ درام دست دوم رو به عنوان نو بفروشه

 2. فرناز گفت:

  عالی بود

 3. فرید . 555 گفت:

  بچه ها دست دوم نخرید. خیلی به دیوار اعتماد نکنید. من یه ساز خریدم به اسم دست دوم خارجی. نگو تو ایران میسازن و بدون نام و نشان در اینترنت به اسم دست دوم خارجی میفروشن

 4. نوید گفت:

  ببینید حواستون باشه از هرکسی هنگ درام نخریدا. یعنی قشنگ کردن تو پاچه من. هنگ درام دست دوم به من انداختن.

 5. امیرعلی گفت:

  بسیار خوب بود. قبل از خرید هنگ درام باید حواسمون باشه. چون هنگ درام مثل بقیه آلات موسیقی نیست. ممکنه دست دومش کلا دوزار نیارزه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Enter Captcha Here : *

Reload Image