راهنمای خرید هنگ درام

هنگ درام جنس فولاد نیتراید بخرم یا استیل ضد زنگ؟

هنگ درام

جنس هنگ درام ، هنگ درام استیل یا هنگ درام نیتراید ؟

یکی از مهمترین چالش های  دارندگان هنگ درام خوردگی و زنگ زدگی ساز (ببینید) در هوای مرطوب است. علیرغم ظهور روغن های حفاظتی ، بازهم نگرانی هایی در این ارتباط وجود دارد و جنس هنگ درام می تواند تعیین کننده باشد. مخصوصا اگر هوای منطقه ای که هنگ درام در آن استفاده می شود مثل شمال ایران مرطوب هم باشد.

هنگ درام استیل ضد زنگ یا هنگ درام نیتراید ؟ این سوالی است که ممکن ذهن شما را نیز قبل از خرید درگیر کرده باشد. اخیراً روند قابل توجهی از استقبال نسبت به هنگ درام استیل ضد زنگ مشاهده می شود. حالا چرا سازنده ها از فولاد ضدزنگ استفاده می کنند؟ آیا این دو در ساخت و نیز کیفیت صدای هنگ درام تفاوت محسوسی دارند؟ آیا جنس هنگ درام تغییر چشمگیری در کیفیت یا نحوه ساخت ایجاد می کند؟ آیا جنس هنگ درام در قیمت تمام شده تاثیر می گذارد؟ و سوالات دیگری که می خواهیم در این مطلب به آنها پاسخ دهیم.

جنس هنگ درام : هنگ درام استیل ضد زنگ

جنس هنگ درام : هنگ درام استیل ضد زنگ

 

فولاد ضد زنگ ( استیل) چیست؟

به معنای واقعی کلمه صدها نوع آلیاژ فولاد ضد زنگ ( استیل ) وجود دارد. با این تعریف ، فولاد ضد زنگ آلیاژ است که حاوی عناصر مختلفی است که با جلوگیری از اکسید شدن آهن یا به عبارتی باعث مقاومت در برابر خوردگی یا زنگ زدگی می شود. در اکثر آلیاژهای ضد زنگ ، عنصر کروم به آهن افزوده شده و طی پروسه ای تبدیل به استیل می شود. مقدار عنصر کروم می تواند از یک آلیاژ به آلیاژ دیگری متفاوت باشد. به عنوان مثال ، مقدار کروم موجود در استیل ها بین 12٪ و 18٪ متفاوت است.

ویژگی اصلی Chromium مقاومت در برابر خوردگی و زنگ زدگی است. اکسید کروم نوعی مقاومت آلیاژ در برابر اکسیژن و رطوبت ایجاد میکند. حال سوال اینجاست که استیل ضد زنگ چه تفاوتی با فولاد نیتراید که عمدتاً برای هنگ درام ها مورد استفاده قرار می گیرد دارد؟

جنس هنگ درام : هنگ درام فولاد نیتراید

جنس هنگ درام : هنگ درام فولاد نیتراید

 

فولاد نیتراید چیست؟

فولاد های نیتراتاسیون فولادهایی هستند که از طریق یک فرآیند شیمیایی تولید می شوند. در این فرآیند شیمیایی نیتروژن در دمای 350 درجه تا 500 از 10 ساعت تا 20 ساعت با عناصر سطح قطعه تماس پیدا کرده و تشکیل نیترید های سخت و پایدار می دهند. وقتی نیتروژن به سطح فولاد نفوذ می کند این فرآیند باعث می شود یک لایه سفید در اثر تشکیل نیترید های آهن و عناصر آلیاژی و یک لایه ضخیم نفوذی به دلیل حل شدن نیتروژن در شبکه آهن روی سطح فولاد ایجاد گردد.  این نفوذ پذیری ممکن است از 0.3 تا 0.5 میلیمتر هم باشد.

خصوصیت فولاد های نیتراید:

خصوصیت اصلی فولاد نیتراید سختی سطحی خیلی بالای آن می باشد. اما در کنار سختی پذیری سطحی مقاومت به خوردگی , مقاومت به سایش, نیز از خصوصیت های اصلی این نوع از فولاد محسوب می شود. شاین ذکر است سختی پذیری لایه نیترایدی به میزان عناصر آلیاژی و نوع عملیات حرارتی فولاد نیتراتاسیون بستگی مستقیم دارد.

خواص مثبت هنگ درام فولاد نیتراید به نسبت فولاد خام بع عنوان جنس هنگ درام

سختی پذیری سطحی خیلی بالا

مقاومت به خوردگی

مقاومت به سایش

خواص منفی نسبت به هنگ درام استیل ضد زنگ

سختی پذیری فولاد های نیتراته سطحی بوده و عمیق نمی باشد.

جنس هنگ درام و نحوه نگهداری تاثیر بسزایی در ماندگاری آن دارد

جنس هنگ درام و نحوه نگهداری تاثیر بسزایی در ماندگاری آن دارد

 

جنس هنگ درام : تفاوت هنگ درام فولاد نیتراید و هنگ درام استیل ضد زنگ

به صراحت میتوانیم بگوییم که فولاد نیتراید و فولاد ضد زنگ دو ماده کاملاً متفاوت برای جنس هنگ درام هستند. از منظر زنگ زدگی ، فولاد ضدزنگ یا استیل  بسیار برتر است. به این معنی که ساز شما در برابر شرایط مختلف آب و هوایی مقاوم تر خواهد بود. از طرف دیگر ، مزیت دیگر استیل این است که بر خلاف فولاد نیتراید ، هر گونه آسیب سطحی که باعث خراشیدگی یا صدمه جزئی پوسته باشد را “در معرض زنگ زدگی قرار نمی دهد. در حقیقت استیل ضد زنگ فقط یک لایه محافظ مثل نیتراید نیست. از سوی دیگر نحوه تیون کردن استیل ضد زنگ با نیتراید تفاوت دارد و سبک چکش کاری نت ها برای تیون کردن فرق میکند.

وقتی که به خصوصیات مکانیکی هر دو ماده می پردازیم تفاوت های دیگری نیز وجود دارد . شایان ذکر است که جنس هنگ درام تاثیر در نحوه ساخت و قیمت می تواند داشته باشد. نحوه ساخت و برخورد با تفاوت های دو جنس کاملا وابسته به مهارت، تجربه و رویکرد سازنده دارد. به عنوان مثال ممکن است سازنده مجبور باشد از ابزارهای مختلفی برای کار با استیل استفاده نماید.

خوب ، هر سازنده رویکرد شخصی خود را نسبت به بیشتر فرآیندها دارد. اما از نظر بسیاری از سازندگان مطرح ، برای کار با فولاد ضد زنگ نیازی به ابزارهای مختلف یا ویژه نیست. البته این بدان معنی نیست که کار تیون کردن فولاد ضد زنگ با فولاد نیتراید یکسان است بلکه سبک تیون کردن مختلفی را به نسبت رویکرد سازنده می طلبد.

 

تفاوت دو جنس هنگ درام را بصورت تصویری ببینید

در حال بارگذاری پخش کننده...

 

کیفیت صدای کدامیک بهتر است؟

بسیاری از خصوصیات صوتی هنگ درام ها مربوط به روشهای ساخت است و نه فقط جنس هنگ درام. به جرات می گوییم کیفیت صدای هنگ درام چه فولاد نیتراید باشد یا استیل ضد زنگ به مهارت سازنده ربط دارد.  اما به راحتی می توان گفت که در مقایسه با فولاد نیتریاید ، فولاد ضد زنگ این خصوصیات زیر را دارد:

استیل صدای شیشه ای

کشش صدای بالا و در مقابل

نیتراید جنس صدای شفاف

صدای تفکیکی بهتر دارد.

از خصوصیات مهم دیگر نیتراید داشتن تنوع رنگ بیشتر است. از لحاظ نگهداری تیون بین سازندگان اختلاف وجود دارد . عموما” فولاد نیتراید، تیون یا طول عمر کوک بیشتر به نسبت استیل ضد زنگ دارد اما این مساله اصلا یک قضیه همیشگی نیست. تیون کردن وابسته به سازنده است و همانطور که گفتیم کاملا بستگی به مهارت و تجربه سازنده دارد.

هنگ درام

خرید هنگ درام

سوال اصلی، استیل ضد زنگ یا نیتراید ؟

خب در آخر این مطلب می رسیم به جواب این سوال که هنگ درام ساخته شده از استیل بهتر است یا فولاد نیتراید ؟ انتخاب جنس هنگ درام کاملا به شما و سلیقه شما بستگی دارد. باید چند نوع هنگ درام از هر دو جنس را گوش دهید و ببینید بیشتر با کدامیک حال میکنید! من شخصا صدای فولاد نیتراید را ترجیح میدهم چون دارای اورتن بیشتری نسبت به استیل است. شما هم اگر شک دارید فرقی نمیکند میتوانید با یکی از این جنس ها شروع کنید. البته پیشنهاد می کنیم زیاد وسواس به خرج ندهید. این مساله زیاد مهم نیست که ذهن شما را درگیر نماید.

بازگشت به لیست

15 نظر در “هنگ درام جنس فولاد نیتراید بخرم یا استیل ضد زنگ؟

 1. افشین گفت:

  سلام با تشکر از توضیحات خوب و کاملتون
  همچنین ممنونم بابت پاسخگویی تلفنی شما

  1. ملودینگ ملودینگ گفت:

   سلام ممنون بابت ارائه نظر . امید که شاهد پیشرفت خدمات رسانی باشیم.

  2. Reyhane گفت:

   Slm khase nabashid
   Mamnon az rahnamaei khobeton
   Talfighesh chetor ,roye saz tirad va zir saz still ?
   Kare durosti hast be nazareton

   1. ملودینگ ملودینگ گفت:

    میشه چرا که نه ولی چرا باید همچین ترکیبی باشه؟ زیر ساز چوبی داریم.

    1. علیرضا گفت:

     سلاام… من همیشه دوست داشتم یک سااز یااد بگیررم تو خلوتهاا دستی بگیررم..چندتاایی کلیپ از نواختن هنگ پین دیده بوودم بدلم نشسته بود حااال و هوااش… آراامش بخش و تو سبک امبینت…چطورر میتونم این سااز و تهیه کنم و آموزش ببینم…ساازی که واقعااا یک حرفه ای ساخته باشدش.( با توجه به توضیحات خودتون‌‌.. گرونم هست طبعا دقت لاازمه حداقل اینقدر پول دادم..خدای ناکرده ادامه ام ندادم بتونم بقیمت بفروشم.. .. بارهاا تو خ جمهورری قیمت گرفتم و تو سایتهاای مختلف. اگر امکان دااره یه راهنماایی بفرماایید.. ساکن کرجم.????.

     1. ملودینگ ملودینگ گفت:

      لطفا برای مشاوره با شماره های مندرج در وبسایت تماس بگیرید. راهنما یی خواهند کرد.

 2. حمید گفت:

  خیلی عالی بود. مرسی که اینجوری اطلاع رسانی میکنید .

 3. سکینا گفت:

  من که نیتراید دارم و از صداش لذت میبرم. استیل رو ندیدم اصلا

 4. وفا گفت:

  چقدر توضیحاتتون عالی بود با فیلم

 5. فهیمه .م گفت:

  خیلی مقایسه عالی بود. مرسی از وقتی که گذاشتید.

 6. آرزو بهاری گفت:

  من استیل میخواستم نیتراید خریدم . از خریدم راضی هستم

 7. وحید دستجردی گفت:

  سلام
  من دیروز یه ساز نیتراید برند آرشاه هدیه برای خانومم گرفتم اطلاعات خاصی هم راجع به هنگ درام نداشتم ولی داخلش پر از زنگ زدگی هست میخواستم ببینم دلیل خاصی داره یا طبیعیه؟

  1. ملودینگ ملودینگ گفت:

   ما فقط در مورد برند ملودینگ میتونیم اظهار نظر کنیم. سایر برند ها رو باید از سمت سازنده پیگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Enter Captcha Here : *

Reload Image