هنگ درام

تاریخچه هنگ درام

هنگ درام

سازی از دل طبیعت 

هنگ درام این ساز جادویی با صدای حیرت آور  و آهنگ زیبایش همه را محسور خود میکند. اولین باری که صدای این سازِ جادویی را شنیدم محو آن شدم. کلیپی کوتاه از اجرای بسیار زیبا و دلنشین خانم کوشیموتو ژاپنی را دیدم. واقعا” باورکردنی نبود. در ابتدا فکر میکردم صدای پس زمینه ضربه های وارد شده بر هنگ درام روی فیلم میکس شده است. اما هنگامی که از دوستم که فیلم را برای من نشان داده بود پرسیدم گفت این همان صدای ساز است. واقعا باورنکردنی بود! در همان زمان بود که تصمیم گرفتم که این ساز را تهیه و بنوازم.

برای شما هم مطمئنا” در نگاه اول این حس به وجود آمده است. حس علاقه که شما را وادار به جستجو در مورد هنگ درام میکند. البته خودِ هنگ درام هم چندان قدیمی نیست و نوزده سال بیشتر از اختراع آن نمیگذرد.  در ادامه از شما دعوت میکنم تا در مورد تاریخچه و نحوه پیدایش هنگ درام بیشتر بخوانید .

پیدایش

هنگ درام سازی است که از ساز سنتی یومیان آفریقا و آمریکای جنوبی الهام گرفته شده است (ویکی پدیا ). این ساز در سال 2000 توسط دو تن از سازندگان سازهای کوبه ای به نامهای فلیکس روهر و سابینا شارر ساخته و به دنیا معرفی گردید. در سال بعد یعنی در سال 2001 در فستیوال موسیقی Musikmesse Frankfurt به جهان موسیقی معرفی شد. قطر استاندارد این ساز 52 سانتی متر (20 اینچ) و ارتفاع آن 24 سانتی متر (9 اینچ) است. از  دو نیمکره فولادی قرینه هم که در کارگاه بعد از شکل دهی نت ها بهم چسبیده می شود، ساخته می شود.

در سمت زیرین هنگ درام یک حفره ای در مرکز نیمکره است که آنرا اصطلاحا” (Gu) مینامند. وظیفه این حفره در مرکز این است که اجازه می دهد تا صدای باس در اثر ضربه زدن به نت ها و از طریق تشدید هوا و ارتعاش فلز به وجود آید. در نیمکره بالایی بسته به نوع اسکیل یا گام هنگ درام دارای هفت تا پانزده نت که بصورت دوایر در دور تا دور نیمکره هست ، مرتب شده اند. همه آنها تیون شده (با اصول پایه، اکتاو و پنجم بالاتر از اکتاو) در اطراف یک دایره مرکزی که دینگ (Ding) نامیده می شود ساخته می شوند. خب حالا که با شکل و شمایل این ساز آشنا شدیم از تاریخچه این ساز بیشتر بدانیم.

نسل اول

از سال 2001 تا 2005 نسل اول هنگ درام در مقیاس های مختلف تا 45 مدل صدای مختلف ارائه شد. سازندگان ساز، الهام اولیه خود را از ریشه های موسیقی قومی و محلی با مدل هایی از قبیل Aeolian، Ake Bono، Hijaz، Melog، Pygmy و Zhi Diao ارائه کردند. از سال 2001 تا 2004 هر سازی دارای هشت نت بود. در سال 2005، PANArt توانست تغییر قابل ملاحظه ای در هنگ درام به وجود آورده و Low Hang با Ding تنظیم شده را به F3، E3 یا E ♭ 3 ارتقا بخشد. . در نسل اول، هر ساز بصورت مجزا شماره گذاری شده بود، نام مدل صدا نوشته شده بود، و امضای فلیکس رونر یا سابینا شارر در یک یادداشت کوچک در داخل سطح (Ding) قرار داشت.

نسل دوم

در بهار سال 2006، سازندگان هنگ درام نسل جدیدی از این ساز دوست داشتنی را ارائه دادند. این نسل (اغلب به عنوان نسل دوم نامیده می شود) دارای یک پوشش سطحی از برنج خاردار بر روی فولاد نیتراته و همچنین یک حلقه برنج در اطراف دور نیکره است. این نسل دارای دو گام و اسکیل  (A3 A4 ) و همچنین یکی دیگر از  (D4) در دینگ به نت های مختلف متصل شدند. اکثریت سازهای تولید شده نسل دوم دارای هفت نت بود. دراین نسل Ding از حال گرد به بیضی متمایل شده و سایر نت ها در زاویه ای در حدود 45 درجه از Ding  امتداد پیدا کردند. در این نسل هر کدام از سازها دارای سریال مربوط به خود در داخل هنگ درام حک شد. هیچ نام و مدل مشخصی به نسل دوم به طور رسمی اختصاص داده نشد.

هنگ درام انتگرال

در بهار سال 2008 سازندگان این ساز اعلام کردند که نسخه جدیدی از هنگ درام با نام Hangout Integral معرفی خواهد گردید. اعداد با H در مقابل (H1، H2، و غیره) شروع شده و با اولین گام انتگرال در نوامبر 2007 به پایان رسید. تغییرات متعددی نشان دهنده نسخه انتگرال بود. تنها یک گام و با هفت نت در دایره (D3 Ding، A3، B ♭ 3، C4، D4، E4، F4، A4) معرفی شد.

حفره Gu به شکل بیضی  تغییر شکل داد . شکل ساز نیمکره پایینی به منظور تیون کردن ساز به سه قسمت D5، F5 و F♯5  تقسیم شده است. تغییرات قابل توجهی در Ding انجام شد . یک سوراخ دایره ای در گنبد ساز ساخته شده و بافت برنجی به آن نصب می گردد . همچنین منطقه مسطح Ding و نت ها در دایره تغییر می یابد، به طوری که میتوان آنرا حرکتی رادیکالیستی در طراحی به نسبت نسل دوم دانست. . لوگوی PANArt، شماره سریال، تاریخ نهایی شدن و امضاء سازندگان Hang در سمت چپ Hang در نزدیکی مرکز دو نیم کره که محل اتصال دو پوسته است ، قرار می گیرد.

نسخه آزاد

با توسعه هنگ درام Integral، رونر و شارر خود را از ایده ایجاد ساز برای نیازهای نوازندگان حرفه ای مبرا کردند و اظهار کردند که مفاهیم، ​​تفکرات و گسترش ساز ما دور از هنجارهای موسیقی مدرن است که نیاز به مطالعه، تمرین و پیشرفت روزافزون دارند. ما میخواهیم این ساز را به دور از مسائل تجاری و در دل طبیعت نگاه داریم.

اما مساله ای که وجود دارد این است که هر چیز پرطرفداری سریعا” تجاری می شود. با مقاومت رونر و شارر افراد دیگری تصمیم گرفتند وارد کارزار ساخت و فروش این ساز شوند. امروزه تعداد سازندگان رسمی این ساز در کل دنیا کمی بیشتر از صد و پنجاه نفر است. این عمل باعث شد که دیگر قید و بند های هنگ درام نسخه انتگرال نباشد و سازندگان درصدد ارتقای روزافزون ساز خود برآمدند.

با وجود این تعداد سازنده اما به دلیل دشواری ساخت هنوز هم هنگ درام به عنوان یکی از سازهای گران قیمت محسوب میگردد.

کاخن سری پرشین محصول شرکت لوتوس

2,600,000 تومان

کاخن سری پرشین در پنج رنگ و طرح بسیار زیبا و منحصر به فرد ارائه می شود. از ویژگی های خاص این کاخن ساید مربع از جنس صفحه رو است که کیفیت بالای صدا را نصیب نوازنده مینماید. صفحه رو از جنس افرای آمریکایی و جنس بدنه از چوب روسی می باشد. دارای هشت سیم موازی 0.36 و رگلاتور تنظیم سیم ها می باشد.

در صورت عدم موجودی با توجه به تنوع محصول و افزایش حجم سفارشات ، تحویل این ساز در هفت الی ده روز انجام می پذیرد.

در صورت عدم موجودی رنگ دلخواه، می توانید با واریز مبلغ پانصد هزار تومان پیش پرداخت این ساز را ثبت سفارش کنید و در هنگام تحویل مابقی مبلغ را تسویه نمایید. ( برای واریز پیش پرداخت اینجا را کلیک نمایید ). جهت هماهنگی بیشتر با شماره تماس 09350762077 تماس حاصی فرمایید.

کتاب آموزش کاخن

80,000 تومان

کتاب اموزش کاخن توسط شرکت لوتوس تهیه و توسط وب سایت ملودینگ عرضه می گردد. این کتاب منبع عالی جهت آموزش ساز کاخن با نگاه بین المللی است.

در صورت خرید کاخن سری حرفه ای، کروماتیک یا پرشین لوتوس ، کتاب آموزش کاخن بصورت رایگان از طرف ملودینگ به شما هدیه خواهد شد.

 

هنگ درام نه نت ساخت کیتا درام

14,000,000 تومان16,000,000 تومان

هنگ درام کیتادرام ساخت ایران است که توانسته خود را به عنوان سازنده با کیفیت  هنگ درام معرفی نماید. شما میتوانید جنس ، دینگ و اسکیل های مختلف این سازنده را از منوهای زیر انتخاب و به قیمت سازنده پیش خرید نمایید. در صورت عدم موجودی شما می توانید با مبلغ یک میلیون تومان پیش پرداخت، این ساز را سفارش دهید و در هنگام تحویل مابقی مبلغ را تسویه نمایید. ( برای واریز پیش پرداخت اینجا را کلیک نمایید )

مدت زمان تحویل در صورت عدم موجودی متغیر است .مبلغ برای همه اسکیل ها ثابت است و هیچ تفاوتی ندارد. برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا قسمت توضیحات را بخوانید و در صورتی که سوالات بیشتری دارید با شماره 09350762077 تماس حاصل فرمایید. در صورت خرید این ساز پکیج آموزش مبتدی یک را رایگان از ما هدیه خواهید گرفت.

توجه فرمایید تصاویر ارائه شده صرفا برای انتخاب رنگ دلخواه است و ممکن است با تعداد نت اشاره شده متفاوت باشد.

هاردکیس هنگ درام محصول کیتاپنتام

2,400,000 تومان

هاردکیس کیتا پنتام علاوه بر زیبایی و دوام قادر است از ساز شما دربرابر ضربه و خط‌ و خش محافظت کنند. طراحی این هاردکیس به گونه ای است هم سبک بوده و حس راحتی در حمل را به شما منتقل می کند.

ساز کوزه ساخت دویک – مدل UDL1 اندازه بزرگ

930,000 تومان

شرکت دویک (Doyek) به عنوان اولین تولید کننده کوزه در ایران است که سازهای کوزه با کیفیت را تولید مینماید. مدل سازی که مشاهده می فرمایید اندازه بزرگ بوده و ساخت دویک است. تفاوت این مدل با اندازه متوسط قطر بیشتر و جنس صدای آن است. برای دیدن محصولات دیگر ، قسمت ویترین سازها را مشاهده نمایید.

شما می توانید محصولات این شرکت را به قیمت سازنده از وبسایت ملودینگ دریافت نمایید.

تانگ درام یازده نت حکاکی شده محصول مهردرام

3,750,000 تومان

تانگ درام یازده نت مهردرام یکی از تانگ درام های خاص ایرانی است. این تانگ درام با تنوع حکاکی فقط در قسمت بالایی و در مدل های تصویر ارائه می شود. شما میتوانید حکاکی دلخواه خود را از منو زیر انتخاب نمایید. همراه این ساز یک کاور به صورت هدیه ارائه می شود. با توجه به تنوع محصول و افزایش حجم سفارشات ، تحویل این ساز در هفت الی ده روز انجام می پذیرد.

در صورت عدم موجودی شما می توانید با واریز مبلغ پانصد هزار تومان به عنوان پیش پرداخت این ساز را ثبت سفارش کنید و در هنگام تحویل مابقی مبلغ را تسویه نمایید. ( برای واریز پیش پرداخت اینجا را کلیک نمایید ) .

شما میتوانید در صورت داشتن چک کارمندی این ساز را بصورت اقساطی نیز تهیه نمایید. برای خرید اقساطی نصف مبلغ بصورت نقدی دریافت شده و مابقی دو برگ چک دو ماهه  اخذ میگردد. برای دریافت اقساطی نیازمند ارائه مشخصات کامل خریدار و صاحب چک است که شامل نام / نام خانوادگی / کد ملی / تلفن / موبایل و آدرس محل سکونت می باشد. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر لطفا با شماره تماس 09350762077 تماس حاصل فرمایید.

واریز پیش پرداخت برای پیش خرید محصولات

500,000 تومان1,000,000 تومان

در صورت عدم موجودی ساز دلخواه، شما میتوانید با واریز مبلغ کمی پیش پرداخت ، سفارش خود را قطعی کرده و ظرف مدت کوتاهی آن را دریافت نمایید. برای دیدن توضیحات ، زمان تحویل و ویژگی های هر ساز به صفحه مربوطه آن مراجعه نمایید. ما همه سازها را برای پیش خرید اینجا به تفکیک آورده ایم. گزینه مورد نظر خود را انتخاب نمایید. برای مشخص نمودن اسکیل گام و اسکیل مورد نظر خود و کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره تلفن 09350762077 تماس حاصل فرمایید.

تانگ درام ده نت ساخت شرکت اسپیرال

1,900,000 تومان2,350,000 تومان

تانگ درام ساخت شرکت اسپیرال این تانگ درام دارای مانایی صدای  (Sustain ) بالایی بوده و حجم صدای خوبی دارد. این محصول در سه مدل هشت نت ساده ، ده نت ساده و ده نت طرح دار در اندازه سیزده اینچ عرضه می شود.  شما میتوانید محصول دلخواه خود را در طرح های مختلف سفارش دهید.

تحویل این ساز به دلیل تنوع بسیار زیاد طرح های ان از پنج روز تا هفت روز خواهد بود.

آموزش حرفه ای هنگ درام دوبله شده مستر هندپن

450,000 تومان

به شما هنرجوی عزیز که به عنوان نوازنده سطح متوسط پیشنهاد میکنیم  این دوره را به هیچ عنوان از دست ندهید. می دانیم که در مدت کوتاهی با تمرین های مستمر تکنیک ها و ریتم های این آموزش میتوانید به یک نوازنده حرفه ای تبدیل شوید. این پکیج شامل چهل و نه قسمت و آموزش تکنیک ها ، ملودی ها ، ریتم های مختلف در سطح حرفه ای و توسط کابه ساو یکی از بهترین های دنیا است.

شاید به این محصولات هم علاقه مند باشید: فول پکیج مبتدی یک و دو : جهارصد و پنجاه هزار تومان برای خرید کلیک کنید پکیج مبتدی 1 : دویست و هفتاد هزار تومان برای خرید کلیک کنید پکیج دوم مبتدی 2: دویست و هفتاد هزار تومان  برای خرید کلیک کنید    

داربوکا سرامیکی محصول دویک

2,500,000 تومان

به دلیل مطالعه دقیق ، تجربه ساخت کوزه و سازهای کوبه ای ، شرکت دویک داربوکا را با قیمتی مناسب و کیفیتی بالا  تولید می نماید. یکی از مزایای مهم داربوکای دویک استفاده از سرامیک در ساخت است که باعث دوام و طول عمر بیشتر ساز می گردد. یکی از دلایل استفاده از سرامیک به دلیل شکننده بودن سفال و طول عمر کوتاهتر آن است. از مزایای دیگر این ساز استفاده از چرم طبیعی با کیفیت بالاست.

تانگ درام نه نت اورتن با دیمپل محصول ولکان

3,900,000 تومان 3,500,000 تومان

تانگ درام اورتن ولکان اولین تانگ درام اورتن ایرانی است. این نوع تانگ درام به دلیل تیون حرفه ای و تنش زدایی قوی دارای صدایی زیبا و بسیار نزدیک به هنگ درام است.

تانگ درام نه نت  هجده اینچی ولکان یکی از تانگ درام های خاص است. این تانگ درام به دلیل داشتن دیمپل در قسمت دینگ  بسیار شبیه به هنگ درام می باشد. شما میتوانید اسکیل دلخواه خود را از منو زیر انتخاب نمایید. همراه این ساز یک کاور ، روغن نگهدارنده به صورت هدیه ارائه می شود.

آموزش هنگ درام ، ریتم و ملودی کوچرمن سطح 1

300,000 تومان

این پکیج آموزشی دوبله شده از مجموعه آموزشی کوچرمن است که شامل یک دی وی دی پنجاه و نه قسمتی و آموزش تکنیک ها ، ملودی ها ، ریتم های مختلف در سطح 1 است. این مجوعه دارای کیفیت فیلمبرداری بالا و متد آموزشی بر اساس نت و ملودی است.

 

3 نظر در “تاریخچه هنگ درام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Enter Captcha Here : *

Reload Image