هنگ درام

تاریخچه هنگ درام

هنگ درام

سازی از دل طبیعت ، تاریخچه هنگ درام

تاریخچه هنگ درام ،سازی جادویی با صدای حیرت آور و آهنگ زیبایش همه را محسور خود میکند. اولین باری که صدای این سازِ جادویی را شنیدم محو آن شدم. کلیپی کوتاه از اجرای بسیار زیبا و دلنشین خانم کوشیموتو ژاپنی را دیدم. واقعا” باورکردنی نبود. در ابتدا فکر میکردم صدای پس زمینه ضربه های وارد شده بر هنگ درام روی فیلم میکس شده است.

اما هنگامی که از دوستم که فیلم را برای من نشان داده بود پرسیدم گفت این همان صدای ساز است. واقعا باورنکردنی بود! در همان زمان بود که تصمیم گرفتم که این ساز را تهیه و بنوازم. برای تهیه هنگ درام کلیک نمایید

برای شما هم مطمئنا” در نگاه اول این حس به وجود آمده است. حس علاقه که شما را وادار به جستجو در مورد تاریخچه هنگ درام میکند. البته خودِ هنگ درام هم چندان قدیمی نیست و چندین سال بیشتر از اختراع آن نمیگذرد.  در ادامه از شما دعوت میکنم تا در مورد تاریخچه هنگ درام و نحوه پیدایش بیشتر بخوانید .

تاریخچه هنگ درام

تاریخچه هنگ درام و پیدایش

هنگ درام سازی است که از ساز سنتی یومیان آفریقا و آمریکای جنوبی الهام گرفته شده است (ویکی پدیا ). این ساز در سال 2000 توسط دو تن از سازندگان سازهای کوبه ای به نامهای فلیکس روهر و سابینا شارر ساخته و به دنیا معرفی گردید. در تاریخچه هنگ درام میبینیم که در سال بعد یعنی در سال 2001 در فستیوال موسیقی Musikmesse Frankfurt به جهان موسیقی معرفی شد. قطر استاندارد این ساز 52 سانتی متر (20 اینچ) و ارتفاع آن 24 سانتی متر (9 اینچ) است. از  دو نیمکره فولادی قرینه هم که در کارگاه بعد از شکل دهی نت ها بهم چسبیده می شود، ساخته می شود.

در سمت زیرین هنگ درام یک حفره ای در مرکز نیمکره است که آنرا اصطلاحا” (Gu) مینامند. وظیفه این حفره در مرکز این است که اجازه می دهد تا صدای باس در اثر ضربه زدن به نت ها و از طریق تشدید هوا و ارتعاش فلز به وجود آید. در نیمکره بالایی بسته به نوع اسکیل یا گام هنگ درام دارای هفت تا پانزده نت که بصورت دوایر در دور تا دور نیمکره هست ، مرتب شده اند

. همه آنها تیون شده (با اصول پایه، اکتاو و پنجم بالاتر از اکتاو) در اطراف یک دایره مرکزی که دینگ (Ding) نامیده می شود ساخته می شوند. خب حالا که با شکل و شمایل این ساز آشنا شدیم از تاریخچه این ساز بیشتر بدانیم.

 

تاریخچه هنگ درام و نسل اول

از سال 2001 تا 2005 نسل اول هنگ درام در مقیاس های مختلف تا 45 مدل صدای مختلف ارائه شد. سازندگان ساز، الهام اولیه خود را از ریشه های موسیقی قومی و محلی با مدل هایی از قبیل Aeolian، Ake Bono، Hijaz، Melog، Pygmy و Zhi Diao ارائه کردند. از سال 2001 تا 2004 هر سازی دارای هشت نت بود.

در سال 2005، PANArt توانست تغییر قابل ملاحظه ای در هنگ درام به وجود آورده و Low Hang با Ding تنظیم شده را به F3، E3 یا E ♭ 3 ارتقا بخشد. . در نسل اول، هر ساز بصورت مجزا شماره گذاری شده بود، نام مدل صدا نوشته شده بود، و امضای فلیکس رونر یا سابینا شارر در یک یادداشت کوچک در داخل سطح (Ding) قرار داشت.

 

تاریخچه هنگ درام و نسل دوم

در بهار سال 2006، سازندگان هنگ درام نسل جدیدی از این ساز دوست داشتنی را ارائه دادند. این نسل (اغلب به عنوان نسل دوم نامیده می شود) دارای یک پوشش سطحی از برنج خاردار بر روی فولاد نیتراته و همچنین یک حلقه برنج در اطراف دور نیکره است. این نسل دارای دو گام و اسکیل  (A3 A4 ) و همچنین یکی دیگر از  (D4) در دینگ به نت های مختلف متصل شدند.

اکثریت سازهای تولید شده نسل دوم دارای هفت نت بود. دراین نسل Ding از حال گرد به بیضی متمایل شده و سایر نت ها در زاویه ای در حدود 45 درجه از Ding  امتداد پیدا کردند. در این نسل هر کدام از سازها دارای سریال مربوط به خود در داخل هنگ درام حک شد. هیچ نام و مدل مشخصی به نسل دوم به طور رسمی اختصاص داده نشد.

 

تاریخچه هنگ درام

تاریخچه هنگ درام

تاریخچه هنگ درام و  نسخه انتگرال

تاریخچه هنگ درام را وقتی میبینیم متوجه میشویم که این ساز برعکس سازهای دیگر راه جهانی شدن را به سرعت طی کرده است. یکی از دلایل آن ایجاد تغییرات و بهینه کردن مناسب ساز است.

در بهار سال 2008 سازندگان این ساز اعلام کردند که نسخه جدیدی از هنگ درام با نام Hangout Integral معرفی خواهد گردید. اعداد با H در مقابل (H1، H2، و غیره) شروع شده و با اولین گام انتگرال در نوامبر 2007 به پایان رسید. تغییرات متعددی نشان دهنده نسخه انتگرال بود. تنها یک گام و با هفت نت در دایره (D3 Ding، A3، B ♭ 3، C4، D4، E4، F4، A4) معرفی شد.

تغییرات نسبت به نسخه قبلی

حفره Gu به شکل بیضی  تغییر شکل داد . شکل ساز نیمکره پایینی به منظور تیون کردن ساز به سه قسمت D5، F5 و F♯5  تقسیم شده است. تغییرات قابل توجهی در Ding انجام شد . یک سوراخ دایره ای در گنبد ساز ساخته شده و بافت برنجی به آن نصب می گردد .

همچنین منطقه مسطح Ding و نت ها در دایره تغییر می یابد، به طوری که میتوان آنرا حرکتی رادیکالیستی در طراحی به نسبت نسل دوم دانست. لوگوی PANArt، شماره سریال، تاریخ نهایی شدن و امضاء سازندگان Hang در سمت چپ Hang در نزدیکی مرکز دو نیم کره که محل اتصال دو پوسته است ، قرار می گیرد. وقتی نگاهی به تاریخچه هنگ درام می اندازیم میبینیم تغییرات زیاد گسترده نبوده است اما دارای تاثیرات مثبتی روی ساز می باشد.

 

نسخه آزاد

با توسعه هنگ درام Integral، رونر و شارر خود را از ایده ایجاد ساز برای نیازهای نوازندگان حرفه ای مبرا کردند و اظهار کردند که مفاهیم، ​​تفکرات و گسترش ساز ما دور از هنجارهای موسیقی مدرن است که نیاز به مطالعه، تمرین و پیشرفت روزافزون دارند. ما میخواهیم این ساز را به دور از مسائل تجاری و در دل طبیعت نگاه داریم.

اما مساله ای که وجود دارد این است که هر چیز پرطرفداری سریعا” تجاری می شود. با مقاومت رونر و شارر افراد دیگری تصمیم گرفتند وارد کارزار ساخت و فروش این ساز شوند. در تاریخچه هنگ درام در ابتدا افراد کمی نسبت به ساخت آن اقبال داشتند. امروزه تعداد سازندگان رسمی این ساز در کل دنیا بیشتر از پانصد نفر است. این عمل باعث شد که دیگر قید و بند های هنگ درام نسخه انتگرال نباشد و سازندگان درصدد ارتقای روزافزون ساز خود برآمدند. با وجود این تعداد سازنده اما به دلیل دشواری ساخت هنوز هم هنگ درام به عنوان یکی از سازهای گران قیمت محسوب میگردد.

بازگشت به لیست

6 نظر در “تاریخچه هنگ درام

  1. shamimmmmm گفت:

    ساز جدید هست ولی خوب تو ایران جا افتاده. گرونه گرون. میفهمی گرونه

  2. شیدا گفت:

    دوسش دارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Enter Captcha Here : *

Reload Image