ملودینگ اولین مرجع مشاوره ، آموزش و خرید سازهای کوبه ای،هنگ درام و تانگ درام
ملودینگ اولین مرجع مشاوره ، آموزش و خرید سازهای هنگ درام و تانگ درام
کالیمبا

با ساز کالیمبا بیشتر آشنا شویم

ساز کالیمبا

ساز کالیمبا چیست؟

ساز کالیمبا، از آلات موسیقی اصیل قاره افریقا است که به نام پیانوی آفریقایی نیز شناخته شده است. بر اساس بررسی مورخان و باستان شناسان قدمت این ساز به سه هزار سال پیش می رسد. آفریقا مهد سازهای بومی و محلی بسیاری است که امروزه بسیاری از آن‌ها برای مردم سایر نقاط نیز شناخته شده است. کالیمبا بیشتر در شمال شرق آفریقا و کشورهایی چون کنگو و زیمبابوه دیده می شود.
موسیقی فلکلور یا موسیقی بومی مناطق مختلف در کشورهای مختلف با آلات موسیقی بومی، زائیده ذوق و قریحه مردمان آن منطقه، نواخته می‌شود. به همین دلیل، مدل‌های متفاوتی از ساز کالیمبا در سراسر آفریقا یافت می‌شود که متناسب با آداب و رسوم و شرایط مردم هر منطقه، با تنوع در شیوه ساخت و تنوع اسم همراه هستند.

در زمان های گذشته به جای تیغه های فلزی از نی بامبو برای تولید صدا استفاده می شد. در آفریقا افسانه های جالبی در مورد ساز  کالیمبا وجود داشته است. در زیمباوه به آن کانوکوبلا می‌گویند و بین ۷ تا ۱۲ کلید دارد. عموما” ساز کالیمبا در مراسم آئینی نواخته می‌شود. این ساز در برخی کشورهای انگلیسی زبان، به نام thumb piano یا پیانوی انگشت شصتی و در جزایر کارائیب، به نام اِمبی‌یرا  معروف است.  توسط هیو تریسی موسیقیدان انگلیسی به جهان معرفی شد. کلمه کالیمبا در زبان های محلی آفریقایی به معنی موسیقی ساده است.
در اوایل قرن بیستم یک کارشناس موسیقی انگلیسی بنام  حین سفر به روستا‌های آفریقا با این ساز آشنا شد. اولین بار این ساز در سال ۱۹۶۰ توسط یک کمپانی اسباب بازی در ایالت نیوجرسی آمریکا عرضه شده و اندک اندک کالیمبا در سراسر جهان شناخته شد.

برای مشاهده ساز کالیمبا و قیمت آن کلیک کنید. در ادامه این مطلب در وبلاگ ملودینگ قصد داریم شما را با رنگ صدا، ساختار و نحوه کوک کالیمبا آشنا کنیم.

کالیمبا

 

 ساختار ساز کالیمبا

ساز کالیمبا از خانواده‌ سازهای تیغه ‌ای خود صدا است. کالیمبا اساسا یک ساز مدرن است که دارای جعبه با کلیدها یا زبانه ها ، زخمه های فلزی است که در یک یا احیانا” در دو ردیف به قسمت بالایی ساز متصل شده است. این زبانه های فلزی دارای طول های مختلفی هستند تا بتوانند انواع صدای نت های مختلف را تولید کنند. درواقع طول انتهای مرتعش این زبانه ها تعیین کننده نوع صدایی است که تولید می شود. کلید های کوتاه تر با سرعت بیشتر مرتعش می شوند و نت های زیر را تولید می کنند و زبانه های بلندتر با سرعت کمتری مرتعش شده و باعث ایجاد نت های بم تر خواهند شد. در بعضی از مدل ها در این ساز از آهنربا برای تقویت صدا استفاده می‌ شود و قطعات کوچک آهنربا داخل جعبه نصب می ‌شوند.

کالیمبا در سه جنس چوبی ، شیشه ای و لمینت تولید می شود. ابعاد حدودی ساز کالیمبا به شرح زیر است:

طول آن ۱۸ سانتیمتر، عرض ۱۳ سانتیمتر و ارتفاع آن ۳ سانتیمتر است. و وزن آن در حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ گرم است. البته این ابعاد و وزن نسبت به شکل و جنس کالیمبا متفاوت است. بسته ‌بندی کالیمبا بدین صورت است که وقتی آن را باز می ‌کنید، برچسب‌ های رنگی ای را مشاهده خواهید کرد که باید روی تیغه ‌ها چسبانده شوند. همچنین درون جعبه چکش کوک کالیمبا نیز موجود است.

 

برچسب‌های نت ساز کالیمبا

نواختن ساز کالیمبا آسان است. روی تیغه‌های فلزی ساز که حکم کلاویه‌های پیانو را هنگام نواختن دارند، برای شناسایی نت‌ها، برچسب‌های نت را می‌چسبانند که موجب سهولت و سرعت نواختن می‌شود. البته بسیاری از تیغه های موجود در بازار دارای نت حکاکی شده هستند که دیگر نیازی به چسباندن این برچسب ها روی ساز کالیمبا نیست.

در ادامه حروف انگلیسی که از هفت نت موسیقی نمایندگی می‌کنند و روی برچسب‌ها نوشته شده‌اند را می‌بینید:

دو C/ ر D/ می E/ فا F/ سل G/ لا A/ سی B

 

نت‌های ساز کالیمبا

نکات مهمی که هنگام خرید کالیمبا باید بدانیم

 

اندازه ساز

اولین نکته در خصوص خرید کالیمبا توجه به اندازه و ابعاد محصول است. بطور کلی یک ساز کالیمبا از طول ۱۸، عرض ۱۳ و همچنین ارتفاعی ۳ سانتی متری برخوردار است. البته همانطور که گفتیم ساز کالیمبا به دلیل فانتزی بودن در شکل های مختلفی همچون اشکال حیوانانات نیز عرضه می شود.

 

وزن ساز کالیمبا

ساز کالیمبا عموما” وزنی بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ گرم دارد. البته در بازار ، می توان با کالیمباهایی را یافت که از وزنی کمتر و یا بیشتر از مقدار استاندارد گفته شده نیز برخوردارند. نکته مهم این است که برای نواختن و لذت بردن از این ساز، باید آن را با دستان خود بنوازید و به همین دلیل بهتر است ساز مورد نظرتان از وزن مناسبی برخوردار باشد.

جنس بدنه کالیمبا

فاکتور مهم دیگر مربوط به جنس بدنه این ساز تیغه ای است که یا از جنس چوب درختانی همچون افرا ، گردو یا توت است و یا بصورت ترکیبی از فلز و شیشه و لمینت می باشد. قبل از خرید ساز مورد نظر را امتحان نمایید و ببینید صدای برآمده به دلتان می نشیند یا نه.

 تعداد تیغه های کالیمبا

تعداد تیغه ها یکی از مهمترین فاکتورهای خرید ساز کالیمبا است. بسته به مدل انتخابی شما ، کالیمبا می تواند دارای هفت ، دوازده ، شانزده و یا هفده تیغه داشته باشد. هرچه قدر تعداد تیغه ها بیشتر باشد ها بیانگر سطح مهارت نوازندگی شما با ساز است. توصیه ما این است که اگر نوازنده ای تازه کار و مبتدی هستید، حتما از سازی با تیغه های کمتر استفاده نمایید.

چکش کوک و نحوه انجام

برای کوک کردن ساز کالیمبا از یک چکش کوچک فلزی استفاده می شود. به کمک این چکش و وارد کردن ضرباتی نرم و آرام به قسمت های انتهایی و ابتدایی تیغه ها و جا به جا کردن اندک آنان بر روی صفحه، می توان صدای ساز را بم و یا زیر کرد. ضربه ابتدای تیغه ها صدای خروجی از ساز را بم و به انتهای تیغه ها، زیر می کند. باید توجه داشت که به دلیل ظریف بودن این ساز مرتبا” از کوک خارج می شود و شما نیازمند کوک کردن مجدد آن هستید.

چکش کوک ساز کالیمبا
چکش کوک کالیمبا

نحوه کوک ساز
برای کوک کردن ساز کافی است با چکش مخصوص خود، ضربه‌هایی به بالا یا پایین تیغه‌ها بزنید تا تیغه‌های مورد نظر کمی به جلو یا عقب حرکت کنند. در واقع طول آن‌ها نسبت به خرک یا پل ساز را با این کار تغییر می‌دهیم. هرچقدر طول تیغه کمتر شود، صدای آن زیرتر و هرچقدر طول آن بیشتر، صدا بم‌تر می‌شود. برای اینکه بفهمید چه موقع‌ تیغه‌ها در اندازه و جای مناسب قرار دارند و ساز کوک شده است، می‌توانید به راحتی از الکتریک تیونر یا اپلیکیشن کوک روی موبایل‌تان استفاده کرد. تا زمانی که صفحه نمایش تیونر خطا می‌دهد و رنگ نت را قرمز نشان می‌دهد، از چکش کوک استفاده کنید و تیغه‌ها را جا‌به‌جا کنید، تا اینکه نت مورد نظر را به رنگ سبز نشان دهد. برای ایجاد صداهای بم احتیاج دارید که چکش را به بالای تیغه‌ها بزنید و برای صدای زیر باید چکش را به پایین تیغه‌ها بزنید.
در ساز کالیبمبا، و بیشتر سازهای خانواده لاملوفون، نت های پایین تر در مرکز ساز و نت های بالاتر در گوشه های سمت چپ و راست ساز قرار گرفته اند. این یک زیبایی ارگونومیک در ساز کالیمباست تا انگشت شست بتواند به گونه ای محور باشد که به راحتی به تمام تیغه ها برسد. اگرچه گونه های دیگری از از این ساز هم وجود دارد که چیدمان نت ها در تیغه های آن به متفاوت است.
کوک کردن کالیمبا

قیمت ساز کالیمبا

تمامی نکات ذکر شده در بالا بر روی قیمت این مدل از سازهای باستانی تاثیر گذار است؛ بنابراین شما باید با در نظر داشتن میزان بودجه و همچنین علاقه تان به داشتن یک ساز این چنینی اقدام به خرید آن نمایید. توجه داشته باشید که ساز کالیمبا به دلیل ظرافت و فانتزی بودن سازی جالب و دوست داشتنی برای دادن کادو است. البته این ساز برای کودکان زیر هشت سال توصیه نمی شود.

آموزش کالیمبا

آموزش ساز کالیمبا بسیار ساده است و هر فردی با هر شرایط و سنی می تواند براحتی آن را یاد بگیرد. بسیاری از هنرجویان از ما می پرسند که من سابقه نواختن و آموزش موسیقی ندارم. آیا این ساز مناسب من است؟ مهم نیست که شما پیش از این هرگز سازی ننواخته اید یا نمی دانید چگونه موسیقی بخوانید، آموزش کالیمبا یک نقطه شروع عالی برای نوآموزان موسیقی است. یادگیری این ساز نیاز به تمرکز و تمرین با انگشتان دست دارد.

در آموزش کالیمبا عموما از ردیف چیدمانی معمولی استفاده می شود که در آن نت C (دو) در مرکز قرار گرفته و سایر نت ها به تناوب در چپ و راست این نت قرار گرفته اند و چیدمانی مشابه ترکیب زیر را می سازند.

D B G E C A F D C E G B D F A C E

پیشنهاد می کنیم برای آموزش از آپارات یا یوتیوب استفاده نمایید. البته ما کتاب آموزش کالیمبا رو هم آوردیم که می توانید از بخش آموزش و کتاب آن را تهیه نمایید . ملودینگ با توجه به نیاز شما ، دو نوع کالیمبا با دو جنس چوبی و لمینت را عرضه کرده است. شما میتوانید از این بخش برای خرید ساز کالیمبا اقدام بفرمایید.

بازگشت به لیست

10 نظر در “با ساز کالیمبا بیشتر آشنا شویم

 1. بهنام گفت:

  من از کالیمبای ملودینگ گرفتم. خیلی هم راضی هستم. صدای خوبی داره

 2. Acifova Acifova گفت:

  من کالیمبا رو برای اولین بار تو اینستا دیدم. یه دونه خریدم و تو اینترنت هم یاد گرفتم. یادگیریش خیلی آسونه بچه ها

 3. Appoire Appoire گفت:

  ساز خیلی خوش صدایی هست. خیلی دوستش دارم

 4. Acifova Acifova گفت:

  ساز جدیدی هست تو ایران و خیلی خوب جا باز کرده. برای کودکان خیلی گزینه خوبیه. براشون بگیرید خوششون میاد . من برای دخترم گرفتم و الان راحت داره باهاش آهنگ سازی میکنه

 5. Acifova Acifova گفت:

  خوب بود اطلاعات شما .به نظرتون چوبی بخرم یا شیشه ای.

 6. مونا گفت:

  خیلی دلبر هست. اگر ساز خوبی بگیرید خیلی لذت داره

 7. ممد گفت:

  این کالیمبا چقدر مد شده. هرکی داره تو خونه اش می سازه

 8. nava گفت:

  بسیار عالی. ساز خیلی خوش صدایی هست. آموزشش رو هم بیارید

 9. یلدا گفت:

  خیلی قشنگه این ساز. فقط شبا قبل خواب بزنید لالایی میخونه براتون براتون .

 10. ر.ن گفت:

  سلام من نمی دونم چقدر خوبه یا نه اما فکر کنم برای افرادی که روحیه خلاق و علاقه مند به موسیقی دارند و نمی توانند ساز گران تهیه کنند انتخاب بسیار مناسبی باشه عجب آفریقایی ها باهوش بودند مشکل من خل شد که می خواستم یک ساز ارزان و زیبا داشته باشم امکانش نبو د

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Enter Captcha Here : *

Reload Image

سبد خرید
نوار کناری