موسیقی کودک, راهنمای خرید هنگ درام

سن شروع آموزش موسیقی و بهترین ساز برای شروع

سن شروع آموزش موسیقی

سن شروع آموزش موسیقی و بهترین ساز برای شروع

موسیقی کودک را از چه سنی با چه سازی شروع کنیم بهتر است؟ این سوالی است که ذهن اغلب والدین علاقه مند به موسیقی را درگیر خود می کند که بهترین سن شروع آموزش و بهترین ساز برای شروع موسیقی برای کودکان خود چند سالگی است. پدران و مادران وظیفه خود می دانند که در راستای باوری استعدادهای فرزند خود تمام تلاش ها را انجام دهند.

در زمینه موسیقی نیز استعدادهای تعجب آوری در کودکان وجود دارد که با کشف آن ها و مراقبت و پرداختن به آن می توان کودک را به یک نابغه موسیقی بدل کرد. مصداق عالی این مورد موتزارت آهنگساز معروف اتریشی می باشد که در 10 سالگی اولین سمفونی خود را ساخته و اجرا کرد.  استعداد بی نظیر موتزارت توسط خواهرش کشف شد و از سنین بسیار پایین به آن پرداخته شد. البته در ایران نیز نمونه های بسیاری وجود دارد که از همان اوایل کودکی آموزش موسیقی را شروع کرده اند.
یک عدد ثابت و قطعی برای بهترین سن شروع آموزش موسیقی وجود ندارد. سن شروع آموزش موسیقی برای هر ساز مختلف و بستگی به شرایط وعلایق هر فرد دارد. عموما” از 3 تا 9 سالگی برای وارد کردن کودک به دنیای موسیقی مناسب می باشد.

سن شروع آموزش موسیقی

سن شروع آموزش موسیقی

مزایای آموزش موسیقی کودکان

قبلا هم به صورت مبسوط و جامع در مورد مزایای آموزش موسیقی کودکان (اینجا) پرداخته ایم . اما در این نوشته نیز بصورت خلاصه اشاره ای به مزایای آموزش و یادگیری موسیقی و بهترین ساز برای شروع موسیقی کودکان میکنیم. موسیقی می تواند به تخلیه و ابراز احساسات کودک کمک زیادی کند. کودکان می توانند در فرایند یادگیری موسیقی خلاقیت خود را افزایش دهند، مهارت های اجتماعی بیشتری یاد بگیرند و نحوه برخورد با مشکلات را در تمرین ها و چالش های موسیقی بیاموزند. در اینجا به چهار مورد از مزایای آموزش موسیقی در سنین پایین و سن شروع آموزش موسیقی می پردازیم

افزایش فعالیت مغز

یادگیری موسیقی در سنین پایین باعث افزایش فعالیت مغز به ویژه در زمینه مهارت های خواندن و هماهنگی دست و چشم می شود. فعالیت همزمان ذهن و بدن کودکان از طریق آموزش موسیقی باعث فعال شدن قسمت های ببیشتری از مغز شده که نهایت منجر به افزایش خلاقیت و حافظه می شود. همچنین یادگیری نوازندگی برای کودکان توانایی درک وی را برای حل مسائل ریاضی و تحلیلی نیز بیشتر می کند.

 افزایش اعتماد به نفس و خودباوری

زمانی که کودک یادگیری مهارت موسیقی را آغاز می کند متوجه می شود که سرعت یادگیری او بستگی به میزان تمرین و تلاش خود دارد. تلاش کودک برای یادگیری تجربه ای برای سایر مراحل زندگی است که باید برای رسیدن به هر موفقیتی کوشش نماید. کودک نتیجه کار خود را در هر مرحله به صورت میزان مهارتی که در زمینه موسیقی و نوازندگی کسب کرده است می بیند. از سوی دیگر به دلیل جرای موسیقی برای دیگران ، حس اعتماد به نفس و عزت نفس را در کودک پدید می آورد.

عملکرد بهتر در زمینه های درسی

طبق تحقیقی که در سال 2007 در آمریکا در دانشگاه کانزاس انجام شد دانش آموزانی که در سنین پایین آموزش موسیقی را شروع کرده بودند درارای نمره بهتری در درس ریاضی و زبان نسبت به سایر دانش آموزان بودند. تمرین موسیقی باعث افزایش حس مسئولیت پذیری و همچنین افزایش تمرکز در درس می شود که در نتیجه اثربخشی بالاتر و بهتر شدن نمرات درسی فرزندان در مدرسه می شود. سن شروع آموزش موسیقی در این موضوع اهمیت ویژه ای دارد.

 یادگیری بهتر زبان

مطالعات نشان داده است آموختن زبان رابطه بسیار زیادی با آواشناسی دارد. با توجه به تلفیف آواها در زبان و موسیقی میتوان گفت این دو حوزه بسیار بهم مرتبط هستند. نمرین موسیقی و یادگیری زبان بخش مشترکی از مغز را فعال می کنند و شباهت زیادی به هم دارند. یادگیری آهنگ های جدید، نواختن ساز و آهنگ خواندن سبب افزایش درک صدا در کودک می شود . کودکانی که به طور منظم موسیقی تمرین می کنند به مرور زمان مغز خود را برای درک و یادگیری زبان های دیگر آماده می کنند.

سن شروع آموزش موسیقی

سن شروع آموزش موسیقی

آموزش موسیقی کودکمان را از چه سنی و با چه سازی شروع کنیم؟

برای انتخاب بهترین ساز برای شروع موسیقی کودک خود ابتدا باید بدانید که چه سازی با علایق و سلیقه کودک شما همخوانی بیشتری دارد. به هیچ وجه طبق علاقه خود و از روی اجبار برای کودکتان ساز انتخاب نکنید حتی اگر خودتان موسیقی دان و نوازنده یک ساز خاص باشید اجازه دهید کودک خود ساز دلخواه خود را انتخاب نماید.

عدم توجه به علاقه کودک پیشرفتی برای او به ارمغان نمی آورد و کودکتان به زودی یاد گیری موسیقی را رها می کند. از سوی دیگر، فیزیک بدنی و اندام کودک باید متناسب با اندازه سازی باشد که می خواهد یاد بگیرد . بنابراین هر سازی مناسب کودکان نیست ساز هایی که وزن و اندازه زیادی دارند که کودک باید ساز را برای نواختن کنترل کند

امروزه اغلب کودکان با سازهایی مانند ویلن، فلوت ریکوردر و یا پیانو در شاخه غربی و با سازهایی چون تمبک و سنتور در شاخه ایرانی کار را آغاز می کنند. اما نکته مهم آن است که بتوان در مدت فراگیری، تشخیص داد که آیا کودک با ساز خود ارتباط لازم را برقرار کرده یا خیر؟ اگر کودک شما بی صبرانه منتظر فرا رسیدن زمان کلاس خود می شود و یا اغلب با ساز خود خلوت می کند شک نکنید که انتخاب درستی انجام داده اید.

مشخص کردن علاقه فرزند

برای پیدا کردن اینکه فرزند شما به چه سازی علاقه دارد و یا از چه سبک موسیقی بیشتر لذت میبرد و بهترین سن شروع آموزش موسیقی او چند سال است ، به شما پیشنهاد می کنیم موارد زیر را در نظر داشته باشید:
۱) امکان گوش دادن و مشاهده نحوه نواختن انواع سازهای ممکن را بدون آنکه او متوجه شود شما هدف خاصی را دنبال می کنید برای او فراهم نمایید.
۲) هنگامی که با هم به موسیقی خاصی گوش می دهید و یا به کنسرت رفته اید راجع به سبک موسیقی کلاسیک، اصیل، پاپ و … با او صحبت کنید. نظر وی را جویا شوید. ببینید بیشتر به کدام سبک علاقه مند و گرایش دارد.
۳) فقط به فکر انتخاب ساز خاصی نباشید، موارد دیگری نیز مهم است. بعنوان مثال هنرجویان کودک تار به مراتب کمتر از هنرجویان کودک تمبک هستند. ممکن است با فرستادن فرزند خود به کلاس تار که به احتمال زیاد خلوت است ذوق موسیقی در او کمرنگ شود حال آنکه اگر به کلاس تمبک یا کاخن فرستاده می شد به علت شرکت بیشتر هم سن و سالهای او، علاقه به موسیقی در او بیشتر می شد.
این مطلب را در مورد آموزش موسیقی کودک بخوانید 
۴) قبل از قول دادن به کودک که ساز خاصی را برایش خواهید خرید از قیمت آن مطلع شوید تا با بودجه شما هماهنگی داشته باشد. بسیاری از علاقه مندان به هنگ درام بعد از اطلاع از قیمت آن کلا از خرید آن منصرف می شوند !
۵) به احتمال زیاد فرزند شما در اوایل کار از دشوار بودن یادگیری شکایت خواهد کرد. خب طبیعی است. عادت کردن به آموزه ها در محیط جدید و تجربه جدید زمان می برد. توجهی نکنید و تنها سعی کنید مدتی وی را تشویق به یادگیری کنید. البته در کار خود به هیچ وجه اصرار ننمایید. اگر دیدی که واقعا کودک علاقه ای به یادگیری موسیقی ندارد پس مسیر را عوض نمایید. شاید کودک شما فوتبالیست خوبی شود !
۶) تجربه نشان داده است که سازهایی مانند تمبک یا پیانو برای شروع کار کودکان مناسبتر هستند و برعکس سازهای مضرابی یا بادی دشوار تر، لذا جز در موارد خاص سعی نکنید که این قانون را زیر پا بگذارید. پس از چند سال تمرین و آشنایی با موسیقی فرزند شما می تواند ساز اصلی خود را انتخاب کند.
۷) علاوه بر همه موارد بالا باید دقت کنید که آیا در منزل خود فضای نگهداری ساز را دارید یا خیر؟ و اینکه سر و صدایی که این ساز ایجاد خواهد کرد آیا ممکن است مزاحم زندگی دیگران شود؟ شاید قبول نکنید ولی همین موضوع اخیر می تواند مانع تمرین و پیشرفت فرزند شما شود.

آیا هنگ درام یا تانگ درام ساز مناسبی برای شروع موسیقی کودک است؟

بسیاری از والدین با ملودینگ  تماس میگیرند و به دنبال خرید هنگ درام برای کودکان زیر ده سال خود هستند. باید توجه داشته باشید که هنگ درام سازی است که آرامش می آورد و صدای اعجاز انگیز آن برای مدیتیشن ، ریلکسینگ و یوگا بسیار عالی است. از سوی دیگر افرادی که نیازمند آرامش ذهنی هستند هنگ درام می نوازند تا بیشتر از فضای موسیقیایی این ساز لذت ببرند.
کودک شما نیاز به هیجان و جنب و جوش دارد. هنگ درام یا تانگ درام ساز مناسبی برای کودک شما نیست. اگر هنگ درام را به عنوان ساز تخصصی کودک یا نوجوان زیر پانزده سال انتخاب نمایید مطمئن باشید به دلایل خصوصیات خاص این ساز ، بعد از مدتی از ساز زده شده و سراغ هنر دیگری خواهد رفت.
علاوه بر آن این ساز به دلیل ضربه های غیر کنترلی کودکان سریعا دچار صدمه گشته و از تیون خارج خواهد شد. اگر کودک شما به سازهای کوبه ای علاقه مند است پیشنهاد ما به شما تمبک ، کاخن یا درامز است.
بهترین ساز برای شروع موسیقی

بهترین ساز برای شروع موسیقی

سن شروع آموزش موسیقی برای سازهای مختلف

۱) اگر از زیر ۸ سال می خواهید موسیقی را وارد زندگی فرزند خود بکنید،  در سازهای کوبه ای تمبک بهترین انتخاب است. تجربه نشان داده است از زمانی که کودک انگشتان خود را با اختیار به حرکت در می آورد، می تواند هنرآموز تمبک باشد.
۲) برعکس مورد اول پیانو را باید زمانی شروع کرد که کودک حداقل بتواند در حالت ایستاده به کلاویه ها تسلط نسبی داشته باشد و قدرت فیزیکی آن برای فشار دادن کلاویه ها کافی باشد. پیانو هم ساز کاملی هست و هم جذابیت های خاص خود را دارد.
۳) سازهای زهی از خانواده ویلن معمولا” از سن شش سالگی زودتر شروع نمی شوند، ضمن اینکه یقینا” باید با سازهایی در ابعاد کوچکتر مثل یک هشتم یا یک چهارم آموزش را آغاز کرد.
۴) سازهای بادی بجز فلوت ، ریکوردر معمولا” هنگامی شروع می شوند که دندانهای اصلی کودک رشد کرده باشند و کودک قدرت کافی برای دمیدن در ساز را دارا باشد. همچنین چون این سازها کمتر در ابعاد کوچکتر موجود هستند باید دقت کرد که آیا وضعیت فیزیکی کودک مناسب نواختن این سازها است یا خیر.

 جدول سن شروع برای سازهای مختلف:

نام ساز سن مناسب برای شروع
پیانو      4-5
گیتار      7-9
ویولون      6
خوانندگی و سلفژ      10-12
فلوت رکوردر      7+
هنگ درام و تانگ درام      15+
تار      9-10
سه تار       7+
سنتور       7+
تنبک و درام و کاخن       5-7
بازگشت به لیست

2 نظر در “سن شروع آموزش موسیقی و بهترین ساز برای شروع

  1. kamelia گفت:

    ساز محبوب من فقط هنگ درام . هنگ گ گ گ درام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Enter Captcha Here : *

Reload Image