هنگ درام

همه آنچه در مورد طراحی ، حکاکی و رنگ هنگ درام می خواهید

رنگ هنگ درام

رنگ هنگ درام و روشهای ایجاد طرح و رنگ

رنگ هنگ درام چقدر برای ما مهم است؟ زندگی یعنی رنگ . رنگ های مختلف  و زیبا و در طیف های مختلف. وقتی صحبت از رنگ هنگ درام میکنیم همه ما بیشتر هنگ درام را به رنگ خاکستری یا مشکی می شناسیم. در واقع هنگ درام میتواند رنگ های مختلفی را داشته باشد اما تولید این رنگ ها با آن چیزی که شما تصور میکنید ممکن است اندکی متفاوت باشد. .در این مطلب میخواهیم نحوه رنگ دهی به هنگ درام را مورد بحث و بررسی قرار میدهیم.

واقعیت این است که هنگ درام را نمی توان براحتی نقاشی کرد و بهتر است رنگ دهی شود. مفهوم این حرف من این است که رنگ دهی هنگ درام کلا با نحوه نقاشی کوره ای و پاشش رنگ روی فلزات فرق دارد. اتومبیلی را تصور کنید که رنگ های آبی ، قرمز ، زرد یا سبز جیغ دارد. روش نقاشی اتومبیل کوره ای بوده و به دلیل عمر بالای آن باید دو سه بار رنگ شده و لایه ای به ضخامت نیم میلیمتر روی فلز می نشیند. فلز بعد از انجام نقاشی به کوره می رود تا در دمای دویست تا سیصد و شصت درجه پخته شود و رنگ کوره ای ذره ای جدا نشدنی از فلز شود.

هنگ درام یک آلت موسیقی است. هر ماده اضافه ای روی ساز میتواند صدای آن را کلا تغییر دهد. بنابراین پاشیدن رنگ نیم میلی و پخت آن ، عملا ساز را از کیفیت مطلوب خارج می نماید. خب ! پس باید چه کرد. اگر مشکل رنگ دهی داریم پس این همه رنگهای مختلف از کجا ناشی می شود.  روشهای مختلفی برای رنگ دهی هنگ درام وجود دارد که به شرح زیر است:

 

اولین روش ) جنس فلز هنگ درام

جنس فلز هنگ درام اولین و پایه ای ترین مورد در رنگ دهی ساز است. ساده بگویم، هنگ درام اگر استیل باشد دارای طیف رنگ محدودی است و بیشتر رنگ هنگ درام بعد از پخت ساز به رنگ مسی تیره یا روشن در می آید. از سوی دیگر ، اگر جنس هنگ درام نیتراید باشد میتوان طیف رنگ وسیع تری را با حرارت دهی ایجاد کرد. پس اولین معیار در انتخاب رنگ هنگ درام میتواند توجه به جنس ساز باشد.

 

دومین روش ) رنگ دهی حرارتی

تصویر را ببینید. طیف کاملا مشخص است. چه رنگی دوست دارید؟ آبی بنفش؟ کرم قهوه ای؟ طوسی یا متمایل به مشکی؟ خب همه چی با یه مشعل و مهارت سازنده رقم میخورد. مشعل بر روی هنگ درام گرفته می شود تا رنگ ساز به نسبت آن چیزی که در این طیف مشخص است عوض شده و در نهایت کار رنگ دهی پایان می پذیرد. رنگ دهی کاملا به مهارت سازنده ربط دارد ولی اگر زمان حرارت دهی را بیشتر شود در نهایت رنگ طوسی اولیه و ذاتی فلز متمایل به خاکستری ارائه خواهد شد. اگر حرارت دهی به قسمتهای مختلف زمان و دمای مختلف داشته باشند رنگ بدست آمده رنگین کمانی خواهد شد. این روش شایع ترین و آسان ترین روش ایجاد رنگ هنگ درام است. به جرات می توان بسیاری از هنگ درام های تولید شده از این روش برای تغییر رنگ هنگ درام استفاده می کنند.

رنگ هنگ درام به روش حرارتی

رنگ هنگ درام به روش حرارتی

 

سومین روش ) حکاکی یا رنگ دهی با اسید

اسید کاری و حکاکی روی فلز سابقه پنج هزار ساله دارد. سکه هایی که از عهد باستان بدست می آید شاهد این موضوع است. برای اسیدکاری و حکاکی روی فولاد ، بیست و پنج درصد اسید سولفوریک یا محلول کلرید آهن را با هفتاد و پنج درصد آب مخلوط می کنند. اما اگر قصد فقط تغییر رنگ یا طراحی باشد ده درصد اسید کافیست. موم ، رزین، مخلوط گریس و گل مل و… به جای ماده ضد اسید هم بر روی فلز  استفاده می گردد. اگر نیاز به حکاکی باشد می توان اسید کاری را در چند مرحله انجام داد تا دارای سطوح غیر مسطح گردیده و حجم و نقش متنوع ایجاد گردد.

برای اسید کاری ،ابتدا نقش مورد نظربا چاپگر ، ماژیک ، اسپری ویا قلم  ضد اسید روی فلز طراحی می شود. قسمتهایی که نیاز به تغییر رنگ یا حکاکی نباشد باید با گریس یا موم کاملا پوشانده شود.  سپسسطح  فلز به روش های ساده و الکتریکی اسید کاری می گردد. زمان اسید دهی نقش مهمی در طرح برجا مانده از خود را ایفا میکند. مسلما” هرچه قدر زمان طولانی تر باشد اسیدکاری از طراحی به حکاکی روی فلز تبدیل می شود.

طرح هنگ درام با اسید

طرح هنگ درام با اسید

 

چهارمین روش ) سیاه کاری

یکی از محبوب ترین رنگ های هنگ درام رنگ سیاه می باشد که بسیاری از علاقه مندان خواهان داشتن آن هستند. یکی از شرکت هایی که رنگ سیاه را به نحو خوبی تولید و به بازار عرضه می کند کیتاپنتام است. شما می توانید در این لینک از محصولات کیتاپنتام بازدید بفرمایید. بهتر است نگاهی به روش تولید این رنگ بر روی ساز هنگ درام بیاندازیم.

رنگ سیاه از نمک سیاه کار بر روی فلز بدست می آید. نمک سیاه کاری پودری است که برای سیاه کاری فولاد مورد استفاده قرار می گیرد. قطعات پس از چربی گیری بایستی در محلولی شامل 80% الی 90% از پودر فوق و دمای بین 120 الی 130 درجه سانتیگراد غوطه ور شوند و مدت زمان عملیات بین 5 الی 20 دقیقه خواهد بود و پس از بایستی قطعات را شستشو داده شده و در روغن غوطه ور نمود.

محلول های سرد نیز اغلب بجای رنگ سیاه، رنگ خاکستری ایجاد می کنند ولی از  فرایندهای سیاه کاری داغ می توان پوشش اکسیدی با رنگ سیاه خالص و یکدست بدست آورد. این پوشش ها اغلب حاوی ترکیبی از مس و سلنیم می باشد. محلول های قلیایی جوشان بر پایه آب متداول ترین روش سیاه کاری می باشند. پوشش حاصل از این روش رنگ سیاه قوی تر و یکنواخت تری را ایجاد می کند.

هنگ درام رنگ مشکی

هنگ درام رنگ مشکی

 

مراحل فرایند سیاه کاری فلز

 • تمیزکاری: قطعات به روش مکانیکی تمیز شده و در داخل محلول قلیایی چربی زدایی می شوند. در نهایت شستشو با آب نیز انجام می یابد.
 • اسید شویی(تمیزکاری اسیدی): لایه های اکسیدی و زنگ ها موجود بر روی سطح در داخل اسید حل می شوند.
 • شستشوی آب
 • حمام سیاه کاری قلیایی داغ: قطعات به مدت 5-40 min در داخل حمام غوطه ور می شوند.
 • شستشوی با جریان پرفشار آب
 • خشک کردن
 • عملیات نهایی: سطح لایه اکسیدی با روغن، واکس یا لاک آب بند می شود. این مرحله علاوه بر افزایش زیبایی و جلای ظاهری، باعث افزایش مقاومت به خوردگی و بهبود خواص روانکاری لایه اکسیدی نیز می شود. روغن های موجود از نوع حلال در آب یا جایگزین شونده آب بوده و لایه ضخیمی از روغن را بر روی سطح سیاه شده ایجاد می کنند. علاوه بر روغن می توان از واکس ها یا رزین های اکریلیکی شفاف استفاده نمود. البته این به شرطی است که در استاندارد استفاده از روغن قید نشده باشد.

 

پنجمین روش ) رنگ دهی با لاک

ایجاد رنگ هنگ درام با لاک اوروشی ژاپن انحصارا در اختیار شرکت لوناپن آلمان است. این شرکت با استفاده از مهارت تیونینگ ، میتواند هنگ درام را با لاک زیبا و رنگین اوروشی تیون نماید. این هنگ درام ها در چهار رنگ متنوع سبز تیره ، آبی اقیانوسی ، قهوه ای آتشین و مسی تولید می گردد. برای بازدید و خرید این ساز زیبا بر روی این لینک کلیک نمایید.

لوناپن آلمان با لاک اوروشی ژاپن

لوناپن آلمان با لاک اوروشی ژاپن

 

ششمین روش) سنگ زنی و ایجاد طرح های دوار بر روی ساز

سنگ زنی روش معمول و ساده در ایجاد طرح و تغییر رنگ هنگ درام است. در این روش با دستگاه سنگ بر حسب سلیقه و طرح سازنده طرح های مختلفی روی ساز ایجاد میگردد. این روش بیشتر بر روی سازهای ساخته شده از استیل ضد زنگ که توانایی تغییر رنگ هنگ درام را ندارند انجام می گردد.

طرح و رنگ هنگ درام پنرشیا

طرح هنگ درام به روش سنگ زنی

 

 

هفتمین روش ) آبکاری

آبکاری فرایند روکش دهی فلزی است که با احیا کاتیون به وسیله جریان الکتریکی و نشاندن آن به‌صورت یک لایه کروم روی ساز است. این فرایند برای افزایش ویژگی‌هایی مانند مقاومت در برابر سایش و خوردگی یا برای اهداف تزئینی به کار می‌رود. مراحل ایجاد آبکاری روی هنگ درام بصورت زیر است:

مرحله اولیه یا پرایمر

در مرحله اول، زیر سازی سطح مورد نظر برای آبکاری آماده می شود .

مرحله اکتیو

در مرحله دوم، سطح برای آبکاری اکتیو آماده می شود، این مرحله با پاشش اکتیواتور یا ماده آبکاری انجام می‌شود و بعد از آن سطح ساز با آب مقطر شستشو داده می شود.

مرحله کوتینگ – پوشش دهی

در این مرحله ، به سطح آبکاری شده لایه محافظی اسپری می شود. مواد آبکاری یون‌های مثبت و منفی یا کاتد و آند ساخته شده‌اند و پس از انجام واکنش لازم بر روی سطوح مورد نظر قرار می‌گیرند.

 

هشتمین روش ) آنادایز کردن فلز هنگ درام

تولید پوشش های رنگی شیمیایی بر روی فولاد ضد زنگ

سیستم رنگ کاری شامل یک لایه دومی از مواد بر روی سطح استیل ضد زنگ تکیه می کنند، در حالی که سیستم های شیمیایی بر تغییر ضخامت متکی هستند.

رنگی کردن استیلهای ضد زنگ معمولا به به ورق های استیل محدود می شود، و اگر چه میتوان شکل های دیگر هم نیز رنگی ساخت. ولی تنها ورق های استیل ضد زنگ با بهترین کیفیت می تواند به شکل شیمیایی با موفقیت تولید شود.
این یک فرآیند الکتریکی دو مرحله ای است که نیاز به کنترل دقیق بر پارامترهای عملیات و یک مهارت قابل توجه اپراتور دارد تا رنگ مورد نیاز را بدست آورد.

رنگ هنگ درام تولید شده در نتیجه تاثیر تداخل موج نور و انعکاس نور برگشتی از سطح لایه اکسیدی غیر فعال ضخامت یافته مربوط به سطح استیل ضد زنک و لایه اکسیدی است . طیف وسیعی از رنگها به عنوان لایه رنگی در ضخامت های مختلف تشکیل میشود که شامل برنز، آبی، مشکی، زغالی، طلایی، قرمز-بنفش و سبز است. ضخامت لایه پسیو با توجه به رنگ شکل گرفته از 0.02 میکرون برای تولید رنگ برنزی تا 0.36 میکرون برای تشکیل رنگ سبز است.

 

نهمین روش) رنگ کوره ای

تصور رنگ های صورتی و سبز و قرمز جیغ را در هنگ درام فراموش کنید. هم زیبا نیست و هم تیون جالبی به وجود نخواهد آمد. دیده شده بعضی از سازندگان از رنگهای کوره ای برای ایجاد رنگ هنگ درام استفاده کرده اند که خود من شخصا نمی پسندم. اصولا تیون ساز با رنگ کوره ای علیرغم مقاومت خوب آن سخت خواهد بود و شاید هیچ وقت صدای مطلوب و مورد نظر بدست نیاید. یکی از مضرات دیگر این نوع رنگ دهی افزایش وزن ساز است.

 

دهمین روش ) تغییر رنگ ، طراحی و حکاکی با لیزر

این روش دیگر نیاز به توضیح زیادی ندارد. هم می شود دستی حکاکی را به وجود آورد و هم بصورت کلیشه یا شابلون هایی که از قبل به دستگاه ارائه می شود. مسلما روش تمام اتوماتیک کار تمیز و جذابی ارائه میکند. البته باید در نظر داشت که لیزر باعث از بین رفتن سطح فلز شده و احتمال زنگ زدگی سطح ساز را افزایش میدهد.

 

مزایای رنگ هنگ درام با  لاک ،  سیاه کاری و آبکاری

 • مقاومت در برابر خوردگی: افزایش عمر تیون و ساز
 • مقاومت به سایش و دوام بیشتر: پوشش های تبدیلی سخت در برابر پوسته شدن، ترک خوردن، سایش و خراش مقاومت خوبی دارند.
 • ضد چسبندگی اصطکاکی: لایه پوشش سیاه یا لاک ، در حین تماس و سایش باعث میگردد که سطح ساز را سالم نگه دارند.
 • روانکاری: عملیات های نهایی و روغن کاری که بعد از فرایند سیاه کاری مرسوم می باشد، علاوه بر حفاظت از سطح ساز در برابر خوردگی، سطوح در تماس را صاف تر می سازند.
 • پایداری ابعادی: فرایندهای سیاه کاری یا لاک زنی یا آبکاری اساسا سبب تغییرات ابعادی (ضخامت لایه پوشش در حد 3-2 میکرون است) نمی شوند که به این معنی است که سطوح سیاه کاری شده خواص سطحی خود را حفظ می کنند.
 • زیبایی ظاهری پوشش: این فرایند سبب ایجاد رنگ زیبا و تزیینی بر روی سطح قطعه شده و کیفیت سطحی ان را افزایش می دهد.

 

شما از چه رنگ هنگ درام خوشتان می آید. نظرات خود را به ما ارسال کنید. با ما از طریق ایمیل info@melodinng.com  یا پیج اینستاگرم ما melodinng در ارتباط باشید.

بازگشت به لیست

19 نظر در “همه آنچه در مورد طراحی ، حکاکی و رنگ هنگ درام می خواهید

 1. فهیمه مومنی گفت:

  دست شما درد نکنه بابت گردآوری این مطلب

 2. mohsen گفت:

  چقدر جالب. من فکر میکردم هنگ درام رو با اسپری رنگ می کنند. در مورد جنس هنگ درام بنویسید.

  1. ملودینگ ملودینگ گفت:

   این لینک را بازدید بفرمایید در مورد جنس هنگ درام
   https://melodinng.com/handpan-material-selection/

 3. محسن علیمرادی گفت:

  مطالب خیلی خوبی به اشتراک میگذارید. واقعا نمونه مطالب شما حتی در سایت های خارجی هم کم است.

 4. سالیا گفت:

  میشه رنگ هنگ درام رو بگیم کارخونه سازنده عوض کنه؟ من هنگ درام خودمو از لحاظ صدا خیلی میپسندم و دوست ندارم عوضش کنم ولی رنگش رو زیاد خوشم نمیاد.

  1. ملودینگ ملودینگ گفت:

   متاسفانه این امکان بسیار سخت و حتی باعث دی تیون شدن ساز شما خواهد شد. عمل رنگ دهی در حین پروسه ساخت انجام می پذیرد . اگر از سازتون راضی هستید به هیچ عنوان دستکاری نکنید.

 5. جمالی گفت:

  خیلی جالب تحقیق میکنید مینویسید

 6. marjannn گفت:

  رنگ هنگ درام استیل من داره میره. چکار کنم؟

  1. ملودینگ ملودینگ گفت:

   حتما ساز خود را چه نیتراید باشد و چه استیل مرتب چرب نمایید. این لینک ما را ببینید:
   https://melodinng.com/handpan-maintain/

 7. فروغ سارانی گفت:

  ممکنه استینلس استیل رو هم به رنگ مشکی درآورد؟
  و اینکه تفاوت هزینه دارن؟

  1. ملودینگ ملودینگ گفت:

   بله ولی هزینه زیادی داره و خیلی از سازنده ها این کار رو نمیکنند.

 8. محسن گفت:

  آموزش شما کجاست؟

 9. پروین گفت:

  سلام ممنون از مطالب مفیدتون
  یه سوال دارم . من می تونم خودم روی ساز نقاشی کنم با قلم مو؟ ساز خراب نمیشه؟ چه رنگی مناسب هست؟

  1. ملودینگ ملودینگ گفت:

   با سلام قطعا روی تیون و صدای ساز شما تاثیر خواهد گذاشت. پیشنهاد میکنیم این کار را روی هاردکیس خود انجام دهید.

 10. این رنگ روی صدای هنگ درام تاثیر داره آیا؟

 11. هنگ سنگ گفت:

  رنگ هنگ درام من برس مشکی است آروم آروم داره میره. شما چه روش نگهداری پیشنهاد میدید ؟

 12. Ferrari1980 گفت:

  رنگ هنگ درام من داره عوض میشه. به نظرتون چکار باید بکنم. جنسش استیل هست.

 13. ایلیا گفت:

  هنگ درام رنگی بهتره صداش و کیفیتش یا هنگدرام استیل بدون رنگ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Enter Captcha Here : *

Reload Image