راهنمای خرید هنگ درام

مهم: هفت معیار اساسی یک هنگ درام خوب

هنگ درام با کیفیت

ساز هنگ درام خوب چه هنگ درامی است؟

خرید هنگ درام یا ساخت هنگ درام یا ویژگی هنگ درام با کیفیت و یا هر چیزی که شما اسمش را بگذارید. در این نوشته می خواهم تا آنجا که ممکن است نگاه تخصصی تر به این ساز داشته باشیم. اصلا بیایید از خودمان بپرسیم که دقیقا” چه چیزی باعث دستیابی به هنگ درام با کیفیت می شود؟ خب ، هر وسیله ای یا ابزاری به نوع خود معیارهایی برای کیفیت دارد. هنگ درام هم از این قاعده مستثنی نیست. این سؤالی است که بسیاری از افراد آن را می پرسند. معیارهای یک هنگ درام خوب چیست؟

قبل از شروع ، می خواهم به شما یادآوری کنم که این سوالی است که پاسخ دادن به آن دشوار است ، زیرا هر کسی سلیقه ای دارد و ممکن است یک سری از موارد را دوست نداشته باشد. به عنوان مثال یکی از صدای بم لذت می برد و دیگری صدای شیشه ای را ترجیح می دهد. یکی دوست دارد که “دینگ” فضای زیادی را بگیرد و با دامنه بالا باشد ، دیگری آهنگ غم انگیز را ترجیح می دهد.

برخی از صدای جنس استیل ضد زنگ خوششان می آید و برخی از جنس نیتراید. بعضی ها هزینه برایشان مهم نیست اما بسیاری بودجه محدودی دارند. گاها” هنرجوها دوست دارند همنوازی کنند اما تعدادی هم تکنوازی را می پسندند. و هزاران مثال دیگر که در انتخاب شخصی تاثیر میگذارند.

ایده آل در خرید هنگ درام خوب یا هنگ درام با کیفیت چیست؟

به طور خلاصه ، باید بگویم در خرید هنگ درام خوب یا هنگ درام با کیفیت ، هر سازی خصوصیات منحصر به فرد خود را دارد مانند انسانها. این دقیقا” به مثابه آن است که شما دوستانی دارید و هر کدام از آنها از نظر اخلاقی با دیگری فرق دارد. بنابراین ایده آل را شما می سازید. دقیقاً همانطور که دوستانی پیدا کرده اید که با شخصیت ، علایق و سبک شما مطابقت دارند ، مجموعه خاصی از خصوصیات نیز برای خرید هنگ درام خوب یا هنگ درام با کیفیت به عنوان “ایده آل” شما جمع می شوند.

این مساله فوق العاده است و تنوع عمیقی را در اختیار ما قرار می دهد. اینجاست که با اطمینان میگوییم نمی توان با قاطعیت گفت که که یک هنگ درام بهتر از دیگری است یا یک تولید کننده خاص بهترین سازنده این ساز است.

خب ، اگر ایده آل را من خریدار تعیین میکنم پس هدف از نوشتن این مطلب چیست؟ نوشتن این مقاله دشوار است ، اما من اطمینان دارم که معیارهای خاصی وجود دارد که برای تعیین کیفیت یک هنگ درام خوب باید در نظر گرفته شود و هنرمندان و هنرجویان با این معیارها موافق هستند. در اینجا ، من آنچه را که فکر می کنم باعث خرید هنگ درام با کیفیت می شود را با شما به اشتراک خواهم گذاشت.

هنگ درام خوب یا هنگ درام با کیفیت

هنگ درام خوب یا هنگ درام با کیفیت

معیار اول) تیون با کیفیت : آیا هنگ درام دلخواه من به خوبی تیون شده است؟

تیون خوب مهمترین معیار یک هنگ درام با کیفیت است! این فاکتور در مورد همه ساز ها صدق می کند. در حالت کلی  شما از سازهای با تیون بد در هر اسکیل و گامی که باشد، لذت نخواهید برد. مثل این است که کسی که آواز خواندن بلد نباشد و بخواهد ترانه یک خواننده معروف را دوباره خوانی کند. چه حالی به شما دست میدهد؟ قطعا” حالت منزجر کننده ای خواهد بود. اگر هنگ درام خوب تیون نشده باشد همین حس به آدم دست می دهد. پیشنهاد می کنم  یک گیتار خوب تیون شده یک میلیون تومانی را بخرید تا اینکه بخواهید چهل میلیون تومان بابت خرید هنگدرام  Halo خارج از تیون بپردازید!

بنابراین اول اقدام بررسی و اطمینان از تیون خوب است. 90٪ از تولید کنندگان و سازندگان سازهای بسیار با کیفیت را به شما ارائه میدهند، اما وقتی اقدام به خرید دست دوم می کنید باید توجه زیادی داشته باشید.

چگونه می توان تیون بودن یک هنگدرام را بررسی کرد؟

اما سوال اصلی اینجاست؟ به طور دقیق ، چگونه می توان تیون بودن یک هنگ درام  با کیفیت را بررسی کرد؟ اگر کسی اطرافتان نیست که از ساز سر در بیاورد می توانید صدای هنگ درام مربوطه را بشنوید و آن را با تیونر دیجیتال بررسی کنید. اگر فقط ویدیویی از ساز مورد نظرخود را دارید ، فقط می توانید از گوش خود استفاده کنید. اگر خودتان شک دارید یا تخصص کافی ندارید فیلم خود را با افراد متخصص به اشتراک بگذارید.  اگر هیچ کدام از موارد گفته شده در دسترس شما نیست پس حتما و حتما ساز خود را از فروشگاه و سازنده معتبر تهیه نمایید تا در مورد عیب های احتمالی پاسخگو باشد.

هدف ما از تیون بودن ساز هنگام خرید هنگ درام این نیست که بررسی کنیم که کاملاً به نزدیکترین نت تنظیم شده است. بلکه درک تفاوت در آن درجه و تنها با گوش غیر مسلح کار هر کسی نیست. شما به سادگی باید تعیین کنید که آیا ساز موردنظر قابل نواختن  است یا اینکه به نظر خارج از کوک بوده و نیاز به تنظیم مجدد دارد.

 

معیار دوم) کیفیت صدا: آیا صدای این هنگ درام را دوست دارم؟

البته شناخت و درک این مورد شخصی است ، اما سوال اینجاست که آیا وقتی صدای هنگ درام مورد نظر خود را می شنوید ، دوستش دارید؟ برای من ، صدای خوب ، صدای هنگ درام با کیفیت گرم و عمیق است. اگرچه این ساز از فلز ساخته شده است ، من دوست ندارم هر صدای فلز را زیاد بشنوم. بگذارید اینطوری بگویم. در هنگ درام سازی بهتر است که کمترین صدای فلز را ازخود بروز دهد. البته قسمت فوقانی ساز بین دینگ و نت ها جایی برای شنیدن صدای فلز است اما منظور من در اصل صدای هنگ درام است که نباید به اصطلاح صدای قابلمه دهد !!!

 

معیار سوم) صدای مانا (Sustain) : آیا هنگ درام من به اندازه کافی دارای صدای ماندگار است؟

صدای مانا یا Sustain به معنای ماندگاری صدا در فضا و انعکاس آن بعد از ضربه است.  در موسیقی ، این اصطلاح به توانایی یک ساز برای حفظ صدای یک نت واحد هنگام پخش را گویند. در جای ساکت بر روی نت ها ضربه بزنید. هنگ درامی که در آن 10 ثانیه صدای نت را بشنوید ، پایداری بیشتری نسبت نتی دارد که 6 ثانیه به صدا در می آید. ماندگاری صدا از آن بابت اهمیت دارد که این معیار هرچه بیشتر باشد میتواند بیشتر شنونده را مسحور خود نماید.

اجازه دهید برای ماندگاری صدا مثالی واضح بزنم. سازهای مربوط به یوگا یا تبت رادیده اید؟ مثل کاسه تبتی یا سنج تبتی یا ناقوس کلیسا. این سازها بیشترین مانایی را دارند و با یک ضربه ممکن است حتی دقیقه ها ارتعاش صدا را داشته باشند. این دقیقا همان معنای مانایی است.البته در خرید هنگ درام ما نمیخواهیم مانایی صدا زیاد هم بالا باشد. چون واقعا می تواند آزاردهنده باشد. در واقع ، بسیاری از هنرمندان طرفداران “مگا ساستین” نیستند که در آن همه نت ها در هم تنیده و یکدیگر را پوشش می دهند.

به طور کلی ، مانایی صدا برای کسانی که دوست دارند شاد بنوازند کمتر اهمیت دارد در حالیکه برای افرادی که بیشتر به مراقبه و یوگا و آرامش می پردازند جلوه بیشتری دارد. انتخاب سازی با حد وسط بهترین انتخاب برای خرید هنگ درام خوب و هنگ درام با کیفیت است.

 

معیار چهارم)  تعادل کیفی در کل نت های هنگ درام با کیفیت: آیا همه نت ها از کیفیت یکسان برخوردار هستند؟

یک هنگ درام با کیفیت یا هنگ درام خوب به قول خودمان، سازی است که بر روی آن همه نت ها دارای دامنه یکسان ، مانایی و مدت زمان ارتعاش یکسان ، ماندگاری یکسان یا همان قوام از منظر نگهداری تیون باشد. خب حال سوال اینجاست. آیا همه نت ها باید از کیفیت صدای یکسانی برخوردار باشند؟

من شخصا دوست دارم که همه نت ها باهم متوازن بوده و دارای حجم صدا ، ماندگاری ، شفافیت و دامنه  یکسان باشد. گیتاری را تصور کنید که بعضی از سیم ها از نخ و بعضی دیگر فلزی باشند. کاملا واضح است که عدم تعادل در صدا را خواهیم داشت! رشته های نخی صدای خفه و سیم های فلزی صدای واضحی دارند. به همین ترتیب ، این موضوع برای هنگ درام با کیفیت نیز صدق می کند.

اینجا لازم است بعضی نت ها را در هنگ درام های سفارشی و خاص مستثنی کنیم. منظور من این است گاها بعضی از هنگ درام ها با نت های خاص ساخته می شوند که ممکن است جنس صدا و کیفیتش به عمد با بقیه فرق کند که البته این به نوعی یکی از معیارهای خاص همان هنگ درام می باشد که جذابیت خاصی به آن ساز می دهد.

 

هنگ درام خوب یا هنگ درام با کیفیت

هنگ درام خوب یا هنگ درام با کیفیت

معیار پنجم) تداخل یا در هم تنیدگی (Crosstalk) جزئی یا بیش از حد نت ها در ساز هنگ درام؟

تداخل یا در هم تنیدگی نت ها در هنگ درام یک معیار فوق العاده مهم است. یک هنگ درام خوب باید حداقل درهم تنیدگی اصوات را داشته باشد. این یعنی کمترین تداخل ممکن بین نت ها باشد. خیلی ساده بگویم هنگام ضربه زدن بر نت خاص، لرزش آن تا حد امکان نباید منجر به ارتعاش نت بغل دستی خود گردد.

وقتی هنگ درام با کیفیت ساخته نشده باشد ممکن است ضربه زدن به نتی باعث لرزش و به صدا آمدن نت کناری شود. در حالیکه هنگ درام خوب هنگ درامی است که نت ها کاملا از هم مجزا بوده و به خوبی از یکدیگر جدا شوند. به عنوان مثال ، هنگامی که شما بر روی نت دو C ضربه میزنید ارتعاش آن منجر به لرزش و صدای دو دیز #C نشود . این تداخل باعث اختلال در نوازندگی شما می شود.

باز هم در اینجا باید بعضی حالت ها را تفکیک و استثنا کنیم. گاها بعضی از آهنگ ها نیازمند رزونانس یا در هم تنیدگی هستند. خب در این موارد ساز هم لازم دارد که مثلا اکتاو سوم و پنجم را ارائه دهد که از حوصله این مطلب خارج است .

 

معیار ششم) دامنه بالا : آیا برای نواختن ساز هنگ درام حتما باید ضربه بزنم یا اجازه نرم نوازی را نیز میدهد؟

اگر هنگ درام خوش ساخت باشد شما می توانید با شدت ضربات خود به سطح نت ها حجم صدا را تغییر دهید. این معیار به شما اجازه میدهد که براحتی هنگام نواختن سبک خود را تغییر داده و باعث شوید شنونده از آهنگ شما لذت ببرد. هنگ درام خوب هنگ درامی است که با ضربات نرم و آهسته نیز به صدا درآمده و تمامی نت ها بتواند با این ضربات هماهنگ شود.

در اینجا لازم است دامنه را برایتان تعریف کنم. دامنه نت ها همان گستره صدایی است که از ضعیف ترین ضربه تا قوی ترین ضربه به گوش می رسد. هر چه قدر این دامنه بیشتر باشد نوازنده پویایی بیشتری خواهد داشت. خاطرمان باشد قوی ترین ضربه به معنای مشت زدن یا وارد آوردن ضربات بی محابا نیست. بلکه بالاترین صدا را که صدای اشباع شده می نامیم صدایی است که با ضربات تعریف شده بر نت ها ایجاد شده و به هنگ درام نیز آسیبی نرسد.

برای امتحان هنگ درام مورد نظر خود سعی کنید به آرامی روی نت ها ضربه زده و سپس صدا را افزایش دهید. این پارامتر بسیار مهم است و باید آن را جدی بگیرید . اگر با ضربات اندک انگشت هنگ درام به صدا در بیاید به نظر دامنه خوبی داشته و هنگ درام خوب  ( هنگ درام با کیفیت ) است.

 

معیار هفتم) هارمونیک دقیق نت ها : آیا توالی نت های هنگ درام مراعات شده است و به خوبی تیون شده اند؟

دانستن و درک کردن این معیار به دانش پایه ای موسیقی ، تجربه و مهارت خاصی نیازمند است و اگر زیاد در این مورد اطلاعی ندارید ، نگران نباشید. می توانید با در نظر گرفتن سایر موارد هنگ درام دلخواه خود را خرید نمایید.

حال بریم سر اصل این پارامتر. وقتی به یک نت ضربه می زنید ، در اصل سه  ملودی به گوش می رسد:

 1. صدای اصلی خود نت ، به عنوان مثال نت F.
 2. صدای اکتاو این نت ، ​​یعنی به عنوان مثال ، F بعدی ، که 6 تن بالاتر از نت اولیه است.
 3. اکتاو پنجم این F. اجازه بدهید کمی این مطلب را باز کنیم. نت ها از هم با 3.5 گام فاصله جدا می شوند. یک پنجم یک اکتاو فاصله ای است که مد نظر ماست. به عنوان مثال هنگامی که 3.5 گام به F اضافه می کنیم به نت C می رسیم. اکتاو پنجم F  می شود C . گاهی اوقات ، بر روی نت های بالا ، می توانید به جای پنجمین ، یک سوم یا یک چهارم را بشنوید.

بنابراین سه ملودی گفته شده یعنی نت اصلی ،اکتاو و اکتاو پنجم هارمونیک آوایی را به وجود می آورند. در حقیقت ترکیب این سه صدا است که باعث می شود هنگام ضربه زدن به نت غنا و هماهنگی و هارمونی آن لذت بخش باشد. بنابراین مهم است که اکتاو پنجم واکتاو نت اصلی به خوبی تنظیم شود. هرچه تعداد آنها بیشتر باشد ، صدای نت پایدار ، دقیق و غنی و ملودیک تر خواهد بود.

 

جمع بندی :

در انتهای این مطلب می رسیم به جمع بندی مطلب که بتوان تصمیم گیری درستی هنگام خرید هنگ درام خوب ( هنگ درام با کیفیت ) انجام داد. یادآوری این نکته ضروری است که همه موارد ذکر شده جدای از مبحث فنی ، میتواند سلیقه ای هم باشد. بحث در مورد سلیقه بسیار دشوار است. چرا میگویم سلیقه چون این گوش شما است که تنها قاضی این موارد است. اگر از صدای سازی خوشتان آمد و از نوازندگی با آن لذت بردید دیگر نیازی به چک کردن موارد بالا نیست !!! البته قبلا در نوشته های دیگر بصورت کاملا مبسوط به این مهم پرداختیم .( اینجا)

نکته مهم در خرید ساز هنگ درام

درک ، ساخت و انتقال مفهوم برخی از ویژگی ها دشوارتر از سایر موارد است. هنگام مقایسه این خصوصیات در اینترنت ، ممکن است کیفیت صدا را افزایش داده یا ممکن است تغییر داده  باشند. علاوه بر این ، نوازنده یا اشتراک گذار ممکن است هنگام پخش یک قطعه خاص ، هر یک از این ویژگی ها را به وضوح نشان ندهد.  اما هنوز هم میگویم. گوش خود را آموزش دهید ، گوش خود را به چالش بکشید ، گوش خود را زیر سوال ببرید. این مورد امکان ندارد مگر اینکه شما آهنگ های بسیاری را بشنوید و در مورد هر کدام جداگانه قضاوت نمایید.

پس بیایید به صورت حرفه ای به موضوع نگاه کنید و سوالات زیر را هنگام خرید از خود بپرسید.

 • آیا این هنگ درام خوب تیون شده است؟
 • آیا من صدا و اسکیل و گام آنرا می پسندم؟
 • آیا همه نت ها از کیفیت یکسان برخوردار هستند؟
 • آیا دامنه بالایی دارد؟ به من اجازه می دهد سبک خود را تغییر دهم؟ به نرمی ضربه بزنم؟
 • تداخل بین نتها چگونه است؟ هنگ درام با کیفیت تداخلی بین نت ها ندارد.
 • مانایی صدا یا Sustain هنگ درام چگونه است؟
 • هارمونی و توالی نت ها چگونه است؟

ممکن است شما به تعدادی از این سولات نتوانید جواب بدهید . اشکالی ندارد. فقط باز هم توصیه اکید ما این است که از جایی خرید هنگ درام خود را انجام دهید که اولا معتبر باشد و ثانیا در مقابل موارد پاسخگو باشد. ملودینگ به عنوان نماینده و عاملیت فروش سازندگان خوب هنگ درام در ایران و خارج ، این افتخار را دارد که به شما هفت روز مهلت تست بعد از خرید دهد تا در صورت مشاهده هرگونه عیبی برای شما سازتان را تعویض نماید.

خوب گوش دهید و خوب خرید کنید!

هاردکیس لئو مدل گلادیاتور

3,000,000 تومان

هاردکیس لئو مدل گلادیاتور علاوه بر راحتی ضد آب نیز بوده و مناسب برای حمل طولانی است.

هاردکیس هنگ درام محصول آواجا

4,600,000 تومان

هاردکیس کیتا پنتام علاوه بر زیبایی و دوام قادر است از ساز شما دربرابر ضربه و خط‌ و خش محافظت کنند. طراحی این هاردکیس به گونه ای است هم سبک بوده و حس راحتی در حمل را به شما منتقل می کند.

براش کاخن و کوزه محصول شرکت لوتوس

180,000 تومان255,000 تومان

براش کاخن یا کوزه ابزاری جهت بهبود صدای ساز است. با استفاده از این ابزار شما می توانید صداهای جانبی علاوه بر صدای ضربه روی ساز را تولید نمایید. براش را میتوان از طریق ضربه برروی ساز یا از بصورت کششی و مالشی استفاده نمود. براش انواع مختلفی دارد که بستگی به نوع استفاده شما و ملودی ایجاد شده دارد.

پد تمرینی درامز و کونگا محصولی از شرکت لوتوس

250,000 تومان650,000 تومان

پد تمرین درامز و کونگا ابزاری فوق‌العاده برای تمرین پرکاشن است. این پد که از دو سطح نرم و سفت لاستیکی ساخته‌شده با به کارگرفتن یک مرکز چوبی در لایه‌ی میانی خود احساسی مشابه با نواختن یک درام یا کونگا واقعی ایجاد می‌کند.

جاهنگ ، محل امن هنگ درام شما در خانه

1,600,000 تومان

بسیاری از هنرجویان تصور می نمایند که سافت کیس یا هارد کیس محل ایمنی برای نگهداری هنگ درام بعد از تمرین های روزانه است. اما باید توجه داشت که نگهداری هنگ درام به مدت طولانی در سافت کیس یا هاردکیس منجر به زنگ زدگی ساز می شود!

شاید شما هم از آن دسته از هنرجویانی باشید که هنوز محل مورد اطمینانی برای نگهداری هنگ درام خود در خانه نیافته اید. بسیاری از هنرجویان با ملودینگ تماس گرفته از از نحوه نگهداری هنگ درام در خانه میپرسند. گاها به دلیل بزرگ بودن ساز ، نگهداری آن در اتاق یا در وسط سالن پذیرایی سخت می شود.

شیکر چوبی محصول شرکت لوتوس

260,000 تومان320,000 تومان

شیکر چوبی ساخت شرکت لوتوس ، در دو اندازه بزرگ و کوچک ارائه می شود. صدای این شیکرها بسیار بلند و حالتی مقطع دارد. بیشتر مناسب برای کنسرت‌های بزرگ و آنسامبل های شلوغ است. جنس بدنه محفظه چوبی است. به علت کیفیت بالای تولید و  استفاده از ساچمه‌های درشت ، صدایی پرحجم تولید می‌کند و کمتر اتفاق می‌افتد که صدایش توسط سازهای دیگر پوشانده شود. از خصوصیات اصلی این شیکر داشتن صدایی مقطع و برشی است که توانایی اجرای نت‌های پرسرعت را به‌خوبی دارد.

مولتی کلپ محصول شرکت لوتوس

100,000 تومان

مولتی کلپ نوعی آلت موسیقی است که بر روی گیتار قرار میگیرد و حین نواختن گیتار یا کاخن می توان با ضربه های روی مولتی کلپ صدای ساز کوبه ای یا پرکاشن را همزمان ایجاد کرد.برای کسانی که موسیقی فلامنکو کار میکنند به شدت توصیه میکنیم که حتما این محصول را خریداری کرده و در حین نواختن گیتار یا کاخن از صدای آن لذت ببرند.

هاردکیس هنگ درام لئو مدل نایت

3,600,000 تومان

هاردکیس لئو علاوه بر دوام قادر است از ساز شما دربرابر ضربه و خط‌ و خش محافظت کنند. طراحی این هاردکیس به گونه ای است هم سبک بوده و در مقایسه با محصولات مشابه داخلی و خارجی قیمت بسیار مناسبی دارد.

آرت هنگ درام و هاردکیس ماندالایی (نقاشی هنری رو ساز)

1,100,000 تومان
نقاشی یا آرت ماندالایی روی هنگ درام یا هاردکیس شما اثری منحصر به فرد و آیینه درون شما

آرت هنگ درام و هاردکیس غیر ماندالایی (نقاشی هنری رو ساز)

800,000 تومان
نقاشی روی هنگ درام یا هاردکیس شما اثری منحصر به فرد بر روی ساز شما
بازگشت به لیست

10 نظر در “مهم: هفت معیار اساسی یک هنگ درام خوب

 1. سعید گفت:

  سلام . خیلی عااالی.. من مبتدی هستم..کلی گشتم تا یه مطلب و راهنمای خوب واسه این موضوع پیدا کنم. تا حالا برا مطلبی پیام تشکر نذاشتم اما اینجا واقعا حیف بود، خیلی زحمت کشیدین، خسته نباشید.

 2. کیوان گفت:

  خیلی هم عالی ی ی ی ی. دم شما گرم

 3. یلدا نوروزی گفت:

  من واقعا از هنگ درام سر در نمیارم. مطالب شما خیلی مفیده ولی باز هم نیاز به کمک دارم.

 4. nemesisnyx گفت:

  سلام خسته نباشید من دنبال یه مطلب برای راهنمایی در انتخاب گام تانگ درام هستم ایا مثل هنگ درام هست یا نه و این که کدام گام بنظر شما بهتر است ؟

  1. ملودینگ ملودینگ گفت:

   با سلام . لطفا وبلاگ را بخونید. مطالب زیادی در مورد انتخاب گام و اسکیل منتشر کرده ایم.

 5. ثمین گفت:

  عالی بود. آیا سازهای ایرانی از هفت کیفیت برخوردار هستند؟

 6. اشرف گفت:

  دامنه هنگ درام من خیلی پایینه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Enter Captcha Here : *

Reload Image