تانگ درام

تانگ درام چیست؟ فرق تانگ درام با هنگ درام

فرق تانگ درام و هنگ درام

تانگ درام یا هنگ درام  ؟

تانگ درام بخرم یا هنگ درام ؟ فرق تانگدرام با هنگدرام؟ سوالی که خیلی از ما پرسیده می شود و من دوست دارم در این مطلب به صورت مفصل به این سوال جواب بدهم. اما قبل از اینکه به این سوال پاسخ دهم دوست دارم اول راجع به تانگ درام برای شما بنویسم. قبلا در مورد هنگ درام برای شما نوشته ایم و راههای انتخاب انرا بصورت مفصل شرح داده ایم. در این نوشته میخواهم در ابتدا تاریخچه تانگ درام را بررسی کنیم و سپس به تفاوت آن با هنگ درام بپردازیم.

نحوه پیدایش تانگ درام

نحوه پیدایش تانگ درام بسیار جالب است. شاید شما هم جاهایی دیده باشید که به این ساز تانک درام Tank Drum هم می گویند!

شاید اصلا باورتان نشود ولی حقیقتش را بخواهید ساخت تانگ درام از مخزن و کپسول گاز الهام گرفته شده است. دنیس هاولنا Deniss Havlena  آمریکایی اولین بار در سال 2007 این ساز را از قسمت بالایی کپسول گاز تولید کرد. در ابتدا به این ساز تانک درام یا هانک درام Hank Drum  گفته می شد. بعدها به دلیل شکل خاص و زبانه های  آن که باعث نواختن آن میشود به آن تانگ درام Tongue Drum  گفته می شود. اگر خیلی علاقه مند هستید برای خود تانگ درام بسازید این مقاله را مطالعه نمایید.

تانگدرام

دلیل ساخت تانک درام را هم دنیس به خاطر عشق زیاد به هنگدرام عنوان میکند. دنیس میگوید در سال 2007 به دلیل کمبود منابع مالی و سختی تهیه هنگ درام که فقط توسط شرکت PanArt سوییس تولید می شد مجبور شده به فکر ساز جایگزین باشد . او میگوید به دلیل گرانی هنگدرام که 10000 دلار قیمت داشت تانگ درام را اختراع کرده است تا از صدای آن لذت ببرد. در نوشته ای طولانی دنیس راجع به این اختراع خود توضیح میدهد. در عکس های زیر به نحوه تولید اولیه آن پی می برید.

اما این روزها همه چیز فرق کرده است. خیلی از تولید کننده ها دیگر تانگ درام را از روی کپسول گاز تولید نمیکنند! بلکه این ساز در کارگاههای مجهز و از طریق متدهای برشکاری و قالب سازی با دستگاه های پیشرفته یا دست ساخته می شود. بعضی از سازنده ها ادعا میکنند که برای ساخت تانگ درام و حفظ صدای با کیفیت آن از هرگونه جوش یا برش خودداری میکنند.

نام اصلی این ساز

در ایران این ساز را با اسامی مختلفی میشناسند. “تانک درام” که متریال ساخت بود که توضیح دادیم و یا هپی درام که یکی از برندهای معروف این ساز است. در صورتی که اسم اصلی این ساز به دلیل شکل زبانه ها تانگدرام است و بکار بردن هر اسم دیگری اشتباه لفظی است.

فرق تانگ درام با هنگ درام

فرق تانگ درام و هنگ درام

 

اولین فرق : ساخت ساز

اگر شما تانگ درام و هنگ درام را کنار هم بگذارید براحتی به تفاوت ظاهری این دو ساز پی خواهید برد. این تفاوت در نحوه ساخت این دو ساز نیز تاثیر می گذارد. هنگ درام عموما بصورت دست ساز بوده  در حالیکه تانگدرام در بعضی از کارگاهها با دستگاههای پیشرفته برش و قالب درست می شود.

"ساخت

دومین فرق : صدای ساز

باید اعتراف کنم که شخصا صدای هنگدرام را با هیچ سازی عوض نمیکنم. هنگ درام دارای حجم صدای بیشتری نسبت به تانگ درام است. هر دو ساز از نوع سازهای ایدیفون می باشد . هنگ درام اگر خوب تیون شده باشد دارای عمق صدای متالیک بسیار زیباست . در مقابل تانگ درام طنین و پژواک بیشتری به نسبت هنگدرام دارد. به زبان ساده تانگ درام صدا را بصورت سطحی اما با کشش زیاد تولید میکند در حالیکه هنگدرام صدای عمیق با کشش کوتاه تر ارائه میدهد.

صدای تانگدرام ملودیک تر از هنگدرام بوده و برای نواختن آهنگ های شاد مناسب است. علیرغم اینکه بعضی از اسکیل های هنگ درام برای نواختن آهنگ های شاد خوب است اما آوای هنگدرام برای ساخت آهنگ های اسرارآمیز ، آرام و غمگین مناسب تر است. اصطلاحا باید بگوییم هنگدرام دارای Overtone بهتری نسبت به تانگدرام است .

سومین فرق : اسکیل یا گام ساز

اسکیل یا گام های هر دو ساز از لحاظ نامگذاری و نت بندی اندکی باهم متفاوت است. هرچند اکثر گام های محبوب در هنگدرام را شما میتوانید در تانگدرام نیز پیدا کنید.

اسکیل های زیر محبوب ترین های تانگ درام هستند.

D Akebono Pentatonic

C Major Pentatonic

Major Pentatonic

A Akebono Pentatonic

چهارمین فرق : تعداد نت ها

تعداد نت های هنگ درام بستگی به نوازنده و حرفه ای بودن او دارد. اگر نوازنده حرفه ای باشد علیرغم محدودیت ها حتی پانزده نت نیز ساخته می شود. اما تانگدرام بیشتر در هشت یا ده نت ساخته می شود.

پنجمین فرق : سایز و اندازه ساز

هندپن 52 تا 54 سانتی متر قطر و 24 سانتی متر ارتفاع دارد در حالیکه تانگ تقریبا نصف این مقدار و از 25 تا سی سانتی متر است.

ششمین فرق :نگهداری و تیون کردن

از کوک خارج شدن ساز، یکی از نقاط ضعف هنگ درام است. همه ما میدانیم که برای نگهداری هنگ درام چقدر باید حساس باشیم. هنگدرام با کیفیت بعد از دو تا سه سال نیازمند تیون است. در حالیکه اگر از تانگدرام به نحو صحیح اسفاده گردد اصلا نیازمند تیون دوباره نیست. از سوی دیگر هنگ به دلیل کشش سطحی در دمای بالا امکان خارج شدن از کوک را دارد اما این مشکل برای تانگ به ندرت اتفاق می افتد. از لحاظ طول عمر هم خب به دلیل سختی تانگ دارای  طول عمر بالاتری است. این یکی از مهمترین فرق هر دو ساز است.

هفتمین فرق : نوازندگی و آموزش هنگ درام و تانگ درام

نوازندگی هنگ درام فقط با ضربات انگشتان دست صورت می پذیرد در حالیکه تانگ درام هم با ضربان دست و هم با  Percussion Mellet  نواخته می شود. از لحاظ آموزش تقریبا این دو ساز تفاوت چندانی باهم ندارند و شما می توانید با نوازندگی تانگدرام بعد از مدتی تمرین، هنگ درام را نیز بنوازید.

تانگ درام

هشتمین فرق : قیمت خرید

بله این فرق هر دو ساز برای همه ما مهم و چشمگیر است. خب خیلی راحت میتوان گفت که هنگ درام حداقل دو برابرتانگ درام قیمت دارد. چه ایرانی باشد چه خارجی. نوع خارجی تانگ درام از 200 تا 700 دلار و نوع ایرانی از یک میلیون تا 5 میلیون قیمت دارد.اگر شما واقعا علاقه مند به خرید تانگدرام هستید سعی کنید تانگدرام با کیفیتی را بخرید که از نوازندگی با آن لذت ببرید. پیشنهاد ما به شما خرید تانگ درام های ساخت شرکت مهردرام است که هم از نظر کیفیت بسیار مطلوب است و هم از نظر قیمت مناسب است. وب سایت ملودینگ بصورت مکرر در جشنواره تخفیفات سازندگان است و شما می توانید از این فرصت برای خرید ارزانتر و بهینه تر استفاده نمایید. برای خرید تخفیف دار این محصولات اینجا را کلیک نمایید. 

سازندگان  معروف تانگ درام ایرانی

در ایران سازندگان مختلفی هستند که به تولید تانگدرام می پردازند. شرکت کیتا پنتام یکی از اولین تولید کننده های تانگدرام در ایران است. در حال حاضر شرکت های دیگری همچون ولکان ، مهردرام و اسپیرال نیز به تولید این ساز روی آورده اند. ملودینگ نماینده فروش ولکان، مهردرام و اسپیرال بوده و به قیمت سازنده و با ضمانت بازگشت هفت روز این ساز را به شما تحویل میدهد. برای خرید این محصولات اینجا را کلیک نمایید.

تانگ درام اورتن

تانگ درام اورتن ولکان


در حال بارگذاری پخش کننده...

 

تانگ درام ساخت مهردرام

تانگدرام ساخت مهردرام


در حال بارگذاری پخش کننده...

 

 

تانگ درام

تانگ درام ساخت اسپیرال

در حال بارگذاری پخش کننده...

 

سازندگان معروف خارجی نیز کم نیستند. از HAPI Drum معروف گرفته که همان شرکت دنیس هاولناست تا Zenko  فرانسوی و Pearl  ژاپنی. در زیر تصاویر بعضی از سازنده ها و محصول آنها را می بینید.

خب امیدوارم با این مطلب نسبتا” طولانی توانسته باشم اندکی از سوالات شما را جواب داده باشم. اگر سوالی یا راهنمایی در مورد خرید ، مشاوره یا آموزش لازم دارید خوشحال می شویم کمکتان نماییم. می توانید به ما ایمیل بزنید و جواب سوال خود را بگیرید یا در مورد آن مطلبی نوشته و منتشر نماییم. ایمیل ما info@melodinng.com  است. یا اینکه میتوانید در قسمت دیدگاه نظر و سوال خود را بیان نمایید.

تانگ درام یازده نت حکاکی شده محصول مهردرام

3,750,000 تومان

تانگ درام یازده نت مهردرام یکی از تانگ درام های خاص ایرانی است. این تانگ درام با تنوع حکاکی فقط در قسمت بالایی و در مدل های تصویر ارائه می شود. شما میتوانید حکاکی دلخواه خود را از منو زیر انتخاب نمایید. همراه این ساز یک کاور به صورت هدیه ارائه می شود. با توجه به تنوع محصول و افزایش حجم سفارشات ، تحویل این ساز در هفت الی ده روز انجام می پذیرد.

در صورت عدم موجودی شما می توانید با واریز مبلغ پانصد هزار تومان به عنوان پیش پرداخت این ساز را ثبت سفارش کنید و در هنگام تحویل مابقی مبلغ را تسویه نمایید. ( برای واریز پیش پرداخت اینجا را کلیک نمایید ) .

شما میتوانید در صورت داشتن چک کارمندی این ساز را بصورت اقساطی نیز تهیه نمایید. برای خرید اقساطی نصف مبلغ بصورت نقدی دریافت شده و مابقی دو برگ چک دو ماهه  اخذ میگردد. برای دریافت اقساطی نیازمند ارائه مشخصات کامل خریدار و صاحب چک است که شامل نام / نام خانوادگی / کد ملی / تلفن / موبایل و آدرس محل سکونت می باشد. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر لطفا با شماره تماس 09350762077 تماس حاصل فرمایید.

تانگ درام ده نت ساخت شرکت اسپیرال

1,900,000 تومان2,350,000 تومان

تانگ درام ساخت شرکت اسپیرال این تانگ درام دارای مانایی صدای  (Sustain ) بالایی بوده و حجم صدای خوبی دارد. این محصول در سه مدل هشت نت ساده ، ده نت ساده و ده نت طرح دار در اندازه سیزده اینچ عرضه می شود.  شما میتوانید محصول دلخواه خود را در طرح های مختلف سفارش دهید.

تحویل این ساز به دلیل تنوع بسیار زیاد طرح های ان از پنج روز تا هفت روز خواهد بود.

تانگ پن با دیمپل نه نت محصول ولکان

4,000,000 تومان

تانگ پن ولکان نه نت هجده اینچی یکی از تانگ درام های خاص است. این تانگ درام به دلیل داشتن دیمپل در قسمت دینگ  بسیار شبیه به هنگ درام می باشد.

تانگ پن با دیمپل یازده نت محصول ولکان

4,000,000 تومان

تانگ پن ولکان یازده نت هجده اینچی یکی از تانگ درام های خاص است. این تانگ درام به دلیل داشتن دیمپل در قسمت دینگ  بسیار شبیه به هنگ درام می باشد.

تانگ درام ولکان با دیمپل یازده نت

4,000,000 تومان

تانگ پن ولکان یازده نت هجده اینچی یکی از تانگ درام های خاص است. این تانگ درام به دلیل داشتن دیمپل در قسمت دینگ  بسیار شبیه به هنگ درام می باشد.

تانگ درام ولکان با دیمپل یازده نت

4,000,000 تومان

تانگ پن ولکان یازده نت هجده اینچی یکی از تانگ درام های خاص است. این تانگ درام به دلیل داشتن دیمپل در قسمت دینگ  بسیار شبیه به هنگ درام می باشد.

تانگ پن – تانگ درام اورتن مهردرام

4,250,000 تومان4,750,000 تومان

تانگ پن مهردرام در جنس نیتراید و در سه اسکیل تولید می شود. حتی شما می توانید تانگ پن مهردرام پیکاپ دار برای نصب میکروفن نیز سفارش دهیدکه البته دارای هزینه جدا است. شما می توانید تانگ پن دلخواه خود را به ما سفارش دهید تا نسبت به رنگ و نوع و اسکیل دلخواه شما آن را تولید نماییم. همراه این ساز یک کیف، روغن نگهدارنده و آموزش مبتدی به صورت هدیه ارائه می شود. در صورت عدم موجودی ساز شما در مدت یک هفته تا ده روز تحویل می گردد.

تانگ درام نه نت حکاکی شده محصول مهردرام

3,750,000 تومان

تانگ درام نه نت حکاکی شده در چند طرح ارائه می شود. شما میتوانید با استفاده از گزینه زیر طرح دلخواه خود را انتخاب نمایید. در کنار این محصول یک کاور هدیه تقدیم شما خواهد شد. با توجه به تنوع محصول و افزایش حجم سفارشات ، تحویل این ساز در هفت الی ده روز انجام می پذیرد.

در صورت عدم موجودی شما می توانید با واریز مبلغ پانصد هزار تومان به عنوان پیش پرداخت این ساز را ثبت سفارش کنید و در هنگام تحویل مابقی مبلغ را تسویه نمایید. ( برای واریز پیش پرداخت اینجا را کلیک نمایید ) .

شما میتوانید در صورت داشتن چک کارمندی این ساز را بصورت اقساطی نیز تهیه نمایید. برای خرید اقساطی ، یک میلیون تومان مبلغ بصورت نقدی دریافت شده و مابقی دو برگ چک دو ماهه اخذ میگردد. برای دریافت اقساطی نیازمند ارائه مشخصات کامل خریدار و صاحب چک است که شامل نام / نام خانوادگی / کد ملی / تلفن / موبایل و آدرس محل سکونت می باشد. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر لطفا با شماره تماس 09350762077 تماس حاصل فرمایید.

تانگ درام نه نت و یازده ساده محصول شرکت مهردرام

3,250,000 تومان3,750,000 تومان

تانگ درام نه نت و یازده نت مهردرام با رنگ مشکی مات عرضه می شود. در کنار این ساز یک کاور ساده بصورت هدیه به شما تقدیم می گردد. با توجه به تنوع محصول و افزایش حجم سفارشات ، تحویل این ساز در هفت الی ده روز انجام می پذیرد.

در صورت عدم موجودی شما می توانید با واریز مبلغ پانصد هزار تومان به عنوان پیش پرداخت این ساز را ثبت سفارش کنید و در هنگام تحویل مابقی مبلغ را تسویه نمایید. ( برای واریز پیش پرداخت اینجا را کلیک نمایید ) .

شما میتوانید در صورت داشتن چک کارمندی این ساز را بصورت اقساطی نیز تهیه نمایید. برای خرید اقساطی نصف مبلغ بصورت نقدی دریافت شده و مابقی یک برگ چک یک ماهه اخذ میگردد. برای دریافت اقساطی نیازمند ارائه مشخصات کامل خریدار و صاحب چک است که شامل نام / نام خانوادگی / کد ملی / تلفن / موبایل و آدرس محل سکونت می باشد. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر لطفا با شماره تماس 09350762077 تماس حاصل فرمایید.

هپی درام اسمارتیس مدل B101 ساز یوگا و مدیتیشن

1,750,000 تومان

اسمارتیس ملودینگ ساز یوگا و مدیتیشن است و به دلیل داشتن قیمت مناسب برای کودکان و شروع موسیقی آن ها مناسب است. برای کسانی که به دنبال آرامش و طنین آرام با فرکانس های خاص هستند این ساز پیشنهاد خوبی است. از سوی دیگر این ساز به دلیل داشتن چوب نوازنگی ( استیک ) این امکان را به شما میدهد که هم با دست و هم با چوب بنوازید.

هپی درام اسمارتیس مدل P101

2,100,000 تومان
هپی درام ملودینگ به دلیل داشتن قیمت مناسب برای کودکان و شروع موسیقی آن ها مناسب است. برای کسانی که به دنبال آرامش و طنین آرام با فرکانس های خاص هستند این ساز پیشنهاد خوبی است. از سوی دیگر این ساز به دلیل داشتن چوب نوازنگی ( استیک ) این امکان را به شما میدهد که هم با دست و هم با چوب بنوازید.

هپی درام اسمارتیس مدل R101

2,100,000 تومان
هپی درام ملودینگ به دلیل داشتن قیمت مناسب برای کودکان و شروع موسیقی آن ها مناسب است. برای کسانی که به دنبال آرامش و طنین آرام با فرکانس های خاص هستند این ساز پیشنهاد خوبی است. از سوی دیگر این ساز به دلیل داشتن چوب نوازنگی ( استیک ) این امکان را به شما میدهد که هم با دست و هم با چوب بنوازید.
بازگشت به لیست

20 نظر در “تانگ درام چیست؟ فرق تانگ درام با هنگ درام

 1. جالب و مفید بود ممنون !

 2. برنارد گفت:

  کامل ترین نوشته ای که در مورد فرق هنگ درام و تانگ درام خونده بودم.

  1. ملودینگ ملودینگ گفت:

   ممنون از بازخورد شما. انتقادات نظرات و پیشنهادات شما میتواند ما را در بهبود خدمت رسانی یاری کند.

 3. محمد گفت:

  هنگ درام یا تانگ درام را از کجا میتونم تهیه کنم؟

  1. ملودینگ ملودینگ گفت:

   از قسمت ویترین سازها و قسمت هنگ درام و تانگ درام ساز مورد نظرتون رو انتخاب نمایید. افزودن به سبد خرید و ادامه جهت تسویه حساب. ما ساز شما را در اسرع وقت درب منزل بصورت رایگان تحویل خواهیم داد.

  2. ملودینگ ملودینگ گفت:

   از وبسایت ما! با دو کلیک خرید نمایید و در اسرع وقت تحویل بگیرید.

 4. علی گفت:

  خیلی ممنون. کامل بود. بیست

 5. فریماه گفت:

  اسکیل هاش چقدر فرق داره با هنگ درام. همه این اسکیل ها رو شما دارید؟ یعنی هر کدومش رو بخواییم دارید؟

  1. ملودینگ ملودینگ گفت:

   بستگی به سازنده دارد. اسکیل های معرفی شده در بعد جهانی هست. در ایران بیشتر D minor و Kurd و حجاز طرفداران بیشتری دارد.

 6. آرشیدا گفت:

  تخصصی ترین مطلبی بود که به زبان فارسی نوشته شده. ممنونم از شما و تیم حرفه ای تون

 7. حمید صامتی گفت:

  عالی. عالی. فقط اگه صداهاشم میذاشتین که دیگه حرف نداشت

 8. شکیلا گفت:

  با سلام
  ممنون ازتوضیحات
  کاش در قالب فایل صوتی یا تصویری تفاوت صدای این دو رو هم واضح تر برسی می کردید

  1. ملودینگ ملودینگ گفت:

   پیشنهاد بسیار خوبیه و اتفاقا میخواهیم این کار را انجام دهیم. البته در پیج اینستاگرام خود melodinng این کار بصورت انجام می شود.

 9. مریم گفت:

  سلام مرسی از توضیحات
  برای بچه ۶ساله هم میشه تهیه کرد وسایز هم فرق میکنه؟

  1. ملودینگ ملودینگ گفت:

   به دلیل اینکه تانگ درام و هنگ درام صدای ماورایی دارند که عموما حس آرامش و فضای غریب به وجود می آورد برای کودکان شاید جذاب نباشد. بهتر است شروع ساز کوبه ای برای کودکان از سازهای شاد مثل تمبک باشد تا کودکان از نواختن آن لذت کافی را ببرند.

 10. لعیا گفت:

  چقدر خوب و سلیس توضیح داده بودید. من اصلا نمیدونستم تانگ درام چی هست.

 11. مژگان حسینی گفت:

  تانگ درام صداش مثل قابلمه میمونه. تانگ پن ها باز بهتر هستن ولی هیچی هنگ درام نمیشه

 12. مربی بسکتبال گفت:

  جامع ترین مطلب اینترنت. مرسی

 13. نسترن گفت:

  فقط هنگ درام . . . عاشق هنگ درامم چه جور

 14. هانی گفت:

  بقیه وبسایت ها از رو دست شما نوشتن. جالبه که نمونه صدا هم گذاشتید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Enter Captcha Here : *

Reload Image